Jaké roušky od pondělí?

Jaké roušky od pondělí?

Antigenní test ze slin. ECOTEST SALIVA určeno pro samotestování a testování ve firmách.

Nejprodávanější povinné FFP2 respirátory:

    
Respirátory FFP2 / KN 95 České FFP2 respirátory Respirátor FFP2 NR baleno po 2 až 30 ks Respirátory FFP2 / KN95 
České roušky a FFP2 respirátory

Co mají nosit děti? ‚Na obličejíky se respirátory nevyrábějí, alternativa je rouška,‘ doporučil Blatný 

Povinné nošení respirátoru

„Dvě roušky na sobě nemají smysl,“ kritizuje opatření vlády chemik Ondráček

Jaké roušky od pondělí? Smysluplnost nošení dvou chirurgických roušek na sobě, jak se to od pondělí chystá zavést vláda jako variantu povinné ochrany proti šíření koronaviru, rozporuje odborník na aerosoly z Ústavu chemických procesů Akademie věd Jakub Ondráček. „Dvě lékařské roušky na sobě vůbec nemají smysl,“ uvedl Ondráček v neděli v rozhovoru pro Českou televizi. Důležité je podle něj hlavně utěsnění jakéhokoli pokrytí obličeje.

Vláda v reakci na rostoucí počty nakažených v posledních dnech od pondělí pravděpodobně zavede povinné nošení respirátorů FFP2, nanoroušek či dvou chirurgických roušek přes sebe. Toto opatření nyní zpochybnil Jakub Ondráček z Akademie věd. Podle něj je pro ochranu před koronavirem zásadní správné utěsnění roušky či respirátoru na obličeji.

„Když se podíváte kolem sebe, tak 90 % lidí má tu roušku nasazenou úplně špatně. Pod nosem a tak podobně. Úplně jako by tam nebyla,“ uvedl v rozhovoru.

S dvěma chirurgickými rouškami přes sebe nesouhlasí a předpokládá, že se jedná o špatnou interpretaci vyjádření vědců z amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevence (Centers for Disease Control and Prevention). „Oni doporučovali, že si má člověk nasadit lékařskou roušku a upevnit ty gumičky, co to půjde, ale přesto si nedat další roušku, ale právě doma šitou roušku látkovou,“ vysvětluje si nápad nošení dvou roušek.V

 rozhovoru také upozornil, že nošení respirátorů není samospasné opatření. „Pokud se chceme chránit sami, tak ta účinnost je o něco větší, ale pouze za předpokladu, že respirátor bude dobře utěsněný, jinak účinnost deklarovaných 98 % nemusí platit a může být o několik desítek procent nižší,“ znovu upozornil na důležitost správného nasazení ochrany úst. Podle něj především záleží na tom, jak danému člověku dobře sedí na obličeji.

O povinném nošení respirátorů informoval v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V MHD, obchodech či nemocnicích, ale zřejmě i na pracovišti bude povinné nosit respirátory FFP2, nanoroušky či dvě chirurgické roušky přes sebe. Zpřísnění úrovně ochrany nařídí vláda v pondělí, v mimořádném opatření upřesní všechna místa, na nichž bude platit povinnost. Důvodem je podle Blatného horší epidemická situace se šířením britské mutace. Řada lékáren a prodejen jejich zásoby vyprodala, nové jim přijdou až během příštího týdne. Jaké roušky od pondělí?

Blatný na tiskové konferenci v pátek mluvil o alternativně nosit dvě chirurgické roušky pro lidi. ZDROJ: https://echo24.cz/a/SQEuP/dve-rousky-na-sobe-nemaji-smysl-kritizuje-opatreni-vlady-chemik-ondracek 

Od úterý začnou v Česku platit zpřísněná opatření. V obchodech nebo v MHD budou místo látkových roušek povinné respirátory. Není ale jasné, zda nová nařízení budou platit i pro děti. Ministerstvo zdravotnictví vyhlášku zveřejní až v pondělí. „Protože se jedná o mimořádné opatření, které je stále ještě v době krizového zákona, tak je potřeba, aby ho napřed vzala na vědomí vláda,“ vysvětluje šéf resortu Jan Blatný (za ANO) pro Radiožurnál.

Minimálně do pondělního odpoledne nebude jasné, kde bude povinné nosit respirátor a kdo bude mít výjimku z jeho nošení. Kromě certifikovaných respirátorů nová opatření připouští také použití nanoroušek, nebo dvou chirurgických roušek na sobě.

„Já se o to prosazení snažím poměrně dlouhodobě. To není nic tajného. V pátek se na vládě podařilo na tomto dohodnout. Jedná se o mimořádné opatření, které je stále ještě v době platnosti krizového zákona, proto je potřeba, aby ho napřed vzala na vědomí vláda. Takže z tohoto důvodu ani já nemohu jinak postupovat,“ vysvětlil ministr Blatný, proč lidé ještě neznají přesné znění nařízení.

Šéf resortu zdravotnictví v neděli dále zopakoval, že povinnost nosit respirátory nebo dvě na sobě nasazené chirurgické roušky bude platit například v hromadné dopravě nebo v nemocnicích. Radiožurnálu také sdělil, že by byl rád, aby tato povinnost platila i ve školách pro pedagogické i nepedagogické pracovníky.

„Mým záměrem je, aby tato povinnost byla zavedena i na pracovištích, ale toto je potřeba vyřešit i po právní stránce. Pro pedagogické i nepedagogické pracovníky je jedna z možností, kterou vřele doporučuji, aby využili očkování,“ uvedl Blatný.

Respirátory také dětem?

Jak bude specifikované nařízení nošení respirátorů pro děti, ministr neupřesnil. „Určitě pro děti do 15 let je tam alternativa roušek, protože na dětské obličejíky se respirátory nevyrábějí,“ řekl pouze. Jestli ale i děti budou muset mít na sobě nasazené dvě roušky, jako to bude u dospělých, nebo pro ně bude platit výjimka, ministr sdělit nechtěl.

Pro lidi ze sociálně slabší skupiny je podle Blatného připravován návrh ministerstvem práce a sociálních věcí. „Do jednotlivých okresů budou distribuovány roušky ze Státních hmotných rezerv, to podle mých informací řeší pan vicepremiér Jan Hamáček. A snažíme se, aby alespoň pro určitou část lidí, kteří jsou sociálně slabí, byla zajištěná dodávka respirátorů. Už jsem viděl v systému dokumentů, které předkládá vláda, že to bude navrhovat ministerstvo práce a sociálních věcí,“ sdělil. Kdy a kolik jich bude, ale neupřesnil.

‚Drakonická opatření’

Ministr Blatný v neděli v televizi Prima řekl, že pokud nemocnice budou muset zastavit veškerou jinou než intenzivní péči, musela by se přijmout „drakonická opatření“. Podle Blatného k tomu ale zatím nesměřujeme. Ministr řekl, že opatření zatím fungují, jen je lidé nedodržují.

„Opatření fungují, ale mohla by fungovat více, kdybychom je dodržovali,“ komentoval současný stav Blatný. Podle něj máme několik týdnů, aby každý občan změnil přístup. Jinak bude třeba přistoupit k tzv. lockdownům. 

„A z tohoto důvodu se mi bude velmi těžko predikovat, co se stane, protože to nezáleží jenom na těch vlastních opatřeních, to záleží na každém z nás. Opatření jsou nastavená velmi přísně, a kdybychom je chtěli dále zpřísňovat – a já se snažím udělat všechno proto, abychom nemuseli – tak by to bylo něco, co by bylo velmi razantní a já vám teď neumím říct co, protože mým plánem to není,“ dodal.

Zpřísnění opatření požaduje třeba epidemiolog Roman Prymula, který by přistoupil k takzvanému tvrdému lockdownu. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl, že je ale na něj už pozdě, že měl přijít dřív.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je potřeba lidi motivovat, aby opatření dodržovali. V televizi Prima řekl, že je to důležité hlavně proto, aby šli do karentény. Bartoš proto navrhuje místo současné nemocenské ve výši 60 procent výdělku navýšení na 90 procent.

Stav nemocnic

Na hraně kapacit je v Česku většina nemocnic – podle čísel z nedělního rána je v nemocnicích 6 021 nakažených. V těžkém stavu je přes tisíc lidí. Na jednotkách JIP a ARO je volných 15 procent všech lůžek, pro covidové pacienty je připraveno asi 160 z nich.

Situace je vážná hlavně v Karlovarském kraji. Hospitalizovány jsou tam i mladší ročníky – v televizi Prima to řekla lékařka Dagmar Uhlíková.

„Na našem infekčním oddělení jsou hospitalizovány ročníky 1998, 1999, 2001. Tahleta vlna opravdu, ale opravdu je velmi zatěžující pro ten systém,“ informovala lékařka.

Blatný v neděli nevyloučil, že pokud se dostane kapacita volných lůžek na 10 procent, stát by zřejmě požádal o pomoc sousední státy. ZDROJ https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-cesko-opatreni-noseni-respiratoru-deti-skoly-mhd-obchody-blatny_2102211716_aur

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *