Povinné testování zaměstnanců

Povinné testování zaměstnanců

Povinné antigenní testování zaměstnanců na COVID

ECOTEST – vhodné na samotestování a testování zaměstnanců

Povinné testování ve firmách v otázkách a odpovědích

Průvodce samotestováním ve firmách

Nejpozději od pátku musí své zaměstnance testovat všechny firmy s více než 49 zaměstnanci. Jak testování připravit? A jaké podmínky platí u samotestování? SZ Byznys připravil stručný přehled.

Článek

Už od středy musí větší firmy začít pravidelně a plošně testovat své zaměstnance, kteří nejsou na režimu home office. V pátek se k nim přidávají i menší firmy s 50 a více zaměstnanci. Mají pak zhruba týden na otestování všech zaměstnanců.

Přistoupit k tomu mohou několika způsoby. Buď pomocí závodního lékaře, nasmlouvaných zdravotníků, nebo díky novince – autotestům, s nimiž může test provést i nezdravotník či zaměstnanec sám. Stát bude testy částečně proplácet. Jaké jsou podmínky?

Které firmy a od kdy musí začít testovat?

Od středy 3. března platí povinné testování v podnicích nad 249 zaměstnanců, do 12. března musí být otestováni všichni zaměstnanci těchto firem.

Od pátku 5. března platí povinné testování pro firmy s 50 až 249 zaměstnanci, zaměstnanci těchto firem musí být otestování do 15. března.

Co když má firma víc poboček?

Do podmínky minimálně 50 zaměstnanců se počítají všichni zaměstnanci ve všech pobočkách. Pokud má firma v jedné pobočce 25 zaměstnanců a v druhé 30, má povinnost je testovat.

Co když má firma pobočky daleko od sebe?

Zaměstnanci z regionálních poboček nemusí jezdit za testy například do centrály firmy na druhém konci země, ale mohou se nechat otestovat sami v libovolném odběrovém místě.

Co když zaměstnanec pracuje mimo pracoviště?

Firma by mu měla umožnit podstoupit mimo pracoviště test, a to i doma (neplatí pro zaměstnance na home office).

Jak se firmy k testování mohou zapojit?

Testování může probíhat:

a) u závodního lékaře 

b) u najatých certifikovaných zdravotníků 

c) nákup antigenních autotestů (seznam Ministerstva zdravotnictví).

Co stát/zdravotní pojišťovny firmám zaplatí?

U testování najatými zdravotníky pokrývá každý test jednou za tři dny zdravotní pojištění (350 korun na test).

U samotestování dostane firma příspěvek 60 korun na test a stát proplatí za měsíc čtyři testy pro jednoho zaměstnance (celkem až 240 korun měsíčně na zaměstnance). Ceny autotestů se však liší, od 60 korun do několika stovek. První vyúčtování za měsíc březen se uskuteční v dubnu.

Jak je to u pracovníků na dohodu?

Autotesty se proplácí i u tzv. dohodářů, pokud platí zdravotní pojištění. Jde tedy o pracovníky na DPČ s příjmy nad 3500 Kč měsíčně a u pracovníků na DPP nad 10 000 Kč měsíčně.

Jaké platí podmínky pro samotestování?

Firma musí vyčlenit speciální místnost pro autotesty, zaměstnanci asistující u samotestování musí být vybaveni FFP2 respirátorem, ochrannými brýlemi a rukavicemi.

Informaci o provedení a výsledku testu zaměstnance včetně jeho čísla pojištěnce zaznamená pověřený zaměstnanec do přehledu o provedených testech. Jednou měsíčně musí firma vykázat pojišťovně počty provedených autotestů prostřednictvím zmíněného formuláře. V případě, kdy zaměstnanec provádí test doma, výsledek sdělí zaměstnavateli.

Faktury za zakoupené autotesty by si měla firma uschovat pro případnou kontrolu ze strany pojišťovny.

Jak fungují autotesty?

Testovaný si je schopný test provést sám, případně za asistence k tomu firmou stanoveného zaměstnance. Existují různé typy autotestů, kdy se stírá vzorek z nosu, úst nebo se odebírají vzorky slin či stolice.

Co když autotest vyjde pozitivní?

Pozitivní zaměstnanec musí odejít do izolace a kontaktovat lékaře, případně hygienickou stanici. Ti zaměstnanci nařídí PCR test, který by měl nákazu potvrdit.

Co když zaměstnanec vykazuje příznaky onemocnění covid-19?

Pak nesmí použít autotest. Zaměstnanec s příznaky by měl zůstat doma a případně kontaktovat lékaře, který může nařídit PCR test.

Platí nějaké výjimky?

Testování se nemusí provádět u lidí na home office a také u zaměstnanců, kteří prodělali covid-19, už se na ně nevztahuje karanténa a od prvního pozitivního testu neuběhlo více než 90 dní. Testování se také nemusí provádět u lidí, kteří nemají příznaky onemocnění a doloží negativní výsledek PCR nebo antigenního testu, který není starší než 48 hodin.

Jak funguje samotestování u OSVČ?

Podobně jako u firem. OSVČ si musí koupit autotesty v lékárně či přes distributora (seznam povolených testů). O proplacení musí požádat přímo pojišťovnu.

V případě pozitivního testu je třeba kontaktovat lékaře.

Hrozí nějaké sankce?

Za nedodržení povinnosti testovat bude podle ministryně Aleny Schillerové firmě opakovaně hrozit pokuta až 500 tisíc korun, zaměstnanci až 50 tisíc korun.

Další podrobnosti zveřejnilo ministerstvo na svých stránkách, případně v Průvodci testováním.

ZDROJ https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prehledne-povinne-testovani-ve-firmach-v-otazkach-a-odpovedich-145177 

Schválené antigenní testy ECOTEST SALIVA pro testování ve firmách a vhodné pro samotestování.

Firmy musí od středy začít s testováním zaměstnanců, za dva týdny půjde o 2,1 milionu lidí

Vláda schválila povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu a do 12. března musejí otestovat všechny lidi. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Vláda nyní stanovila delší termíny, jinak bude požadovat testování jednou týdně.

Možné bude antigenní testování u závodního lékaře nebo u externího poskytovatele, stejně jako samotestování. Antigenní testování provedené zdravotníkem bude plně hrazeno, na samotestování stát přispěje 60 korun na test. 

„Jsme jednou z prvních zemí, která rozjíždí masivní testování ve firmách. Prvních 10 tisíc firem protestuje 2,1 miliony pracovníků,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček. K tomu podle něj dojde nejdéle do dvou týdnů.

Úplné uzavření průmyslu by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) i Havlíčka mělo vážné dopady na ekonomiku. To šéf resortu průmyslu zopakoval i v pondělí. „Zavření průmyslu by mělo nedozírné následky,“ řekl. Tím, že budou podniky testovat, se naopak podle něj stávají součástí řešení.

Upozorňovali jsme, že není možné držet velmi přísná opatření pro obyvatele a nezasáhnout do průmyslu, který je zdrojem častých nákaz. Nejlepší zbraní je právě testování. Do doby, než se testování rozjede, jsme hovořili o případných omezeních velkých firem. Testování jsme nastavili velmi rychle, teď je potřeba dát firmám šanci,“ doplnil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Firmy si podle Havlíčka mohou testování zorganizovat samy nebo zaměstnance poslat k lékaři. „Vše je hrazeno zdravotní pojišťovnou,“ uvedl ministr. „Pokud je zaměstnanec pozitivní, je povinen to nahlásit lékaři, který ho pošle na PCR test,“ dodal.

Povinné testování ve firmách se nebude podle Havlíčka vztahovat na lidi pracující z domova. V případě podniků, které mají více poboček po republice, se jejich zaměstnanci sčítají. Pokud se tak bude jednat o společnosti s více než 50 zaměstnanci, bude pro pracovníky, kteří docházejí do firmy, testování závazné. 

Spor o nemocenskou

V březnu a dubnu se má podle návrhu kabinetu zvýšit nemocenská lidem, kteří onemocní covidem-19, z 60 na 100 procent. Projednat ho ještě musí Poslanecká sněmovna a Senát. 

„Víte, že jsem se pokusila prosadit návrh na tzv. izolačku. Čekala jsem, že prosviští legislativním procesem, ale to se nestalo. Proto přicházíme se stoprocentní nemocenskou, což je jediný způsob, jak dokázat, aby se lidé nebáli jít do karantény,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Kolem vyplácení 100 procent nemocenské ale navzdory schválení návrhu mezi ministry nepanuje shoda. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se obává, že by schválení návrhu ohrozilo zaměstnanost ve zdravotnictví.

„Zneužívání se nebojím. Je to postavené na pozitivním testu nebo nařízení hygieny. Stoprocentní nemocenská je jediná cesta, jak ven, jak je vidět na příkladu Rakouska,“ oponovala na tiskové konferenci Maláčová (ČSSD). „Opravdu bychom měli přestat politikařit,“ podotkla. 

Vláda rovněž rozhodla o tom, že již nebude možné stravování ve firemních jídelnách. Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, doplnila. Termín platnosti opatření ale Schillerová neuvedla.

V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem.ZDROJ https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vlada-koronavirus-covid-19-opatreni-testovani-ve-firmach-pandemie-antigenni-test_2103011937_gak

Antigenní testování zaměstnanců ve firmách

Od pondělí 1. března se ve firmách rozjíždí plošné testování na Covid – 19 bez zdravotníků, tzv. samotestování. Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví k samotestování připravila stručného průvodce.  Jde o doplňkové testování, nadále platí, že pokud je to možné, využívá se k testování sít POC antigenních center, kde se vyšetření plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. Od 3. března začne být testování zaměstnanců pro firmy s více než 250 zaměstnanci povinné, od 5. března se povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. A to proto, aby mohl průmysl i přes pandemii koronaviru fungovat dál.

Antigenní testy pro testování bez zdravotníků, tzv. samotestování, si firmy mohou koupit pouze od firem, jejichž seznam se průběžně aktualizuje na webu Ministerstva zdravotnictví. Rozšiřuje se každý den. Na konci měsíce firmy a OSVČ testování vyúčtují zdravotní pojišťovně.

Zaměstnavatelé, kteří budou testovat sami, budou muset hlásit případný pozitivní výsledek závodnímu či obvodnímu lékaři nebo hygienikům. Příspěvek zdravotní pojišťovny ve výši 60 Kč bude náležet za maximálně 4 testy měsíčně na jednoho zaměstnance či OSVČ bez zaměstnanců. Další náklady budou příspěvkem firem pro zdraví zaměstnanců. Jednou měsíčně vykáže zaměstnavatel vůči zdravotní pojišťovně počty provedených testů prostřednictvím příslušného formuláře, který je ke stažení na stejné stránce jako je zveřejněn průvodce testováním. Pojišťovna zpětně proplatí příspěvek až 240 Kč za jednoho zaměstnance či jednu OSVČ bez zaměstnanců za daný měsíc. První vyúčtování za měsíc březen se uskuteční v dubnu, zdravotní pojišťovny pro to chystají elektronické formuláře. Za zaměstnance bude pojišťovny o příspěvek žádat zaměstnavatel, OSVČ bez zaměstnanců si požádají samy. Dobrovolně a na vlastní náklady lze samozřejmě testy provádět častěji.

Firmy jsou podle současných informací Ministerstva průmyslu a obchodu připraveny v dalších týdnech zajistit nejméně cca 10 milionů testů. Denně jim nyní chodí stovky objednávek od firem, které chtějí testovat zaměstnance, poptávku mají i od dalších prodejních kanálů do maloobchodní sítě. Další nabídka na dodávání testů se bude odvíjet od poptávky po zavedení povinného testování ve firmách. 

MPO také připravilo PRŮVODCE 10 kroků pro hladký průběh samotestování ve firmách.

Kromě systému samotestování bez zdravotníků, nadále platí, že pokud je to možné, využívá se k testování sít POC antigenních center, kde se vyšetření plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. Protože se zde výsledek přímo zaznamenává do informačního systému infekčních nemocí, lze pozitivní osobu bezodkladně izolovat a trasovat. Firmy mohou toto testování nadále realizovat i přímo v podniku, pokud si sjednají potřebného zdravotníka. Metodika je k dispozici zde.

OTÁZKY A ODPOVĚDI K SAMOTESTOVÁNÍ VE FIRMÁCH

Jak postupovat při samotestování zaměstnanců? Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví připravilo pro firmy průvodce samotestováním bez zdravotníků, tedy postup, jak od 1. března 2021 samotestovat antigenními testy s úhradou z veřejného zdravotního pojištění. Jde o 10 kroků pro samotestování pro zaměstnavatele a OSVČ (viz výše).

Jaké testy jsou určeny pro samotestování ve firmách a kde se dají pořídit? Jde o antigenní testy, které se dají pořídit ve firmách uvedených v seznamu na webu Ministerstva zdravotnictví na adrese https://www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/. Seznam se neustále rozšiřuje tak, jak další firmy žádají Ministerstvo zdravotnictví o výjimku a resort ji vydává.

Je seznam firem, které testy dodávají, konečný? Nikoliv, viz předchozí odpověď.  Seznam se neustále rozšiřuje. Řada firem podala žádosti, které nyní Ministerstvo zdravotnictví urychleně vyřizuje.

Kolik testů je nyní zajištěno, aby firmy mohly dobrovolně testovat? Podle současných informací od firem, které obdržely výjimku od Ministerstva zdravotnictví, dodavatelé měli o víkendu ve skladech cca 5 milionů testů, v týdnu by měli mít k dispozici dalších 5 až 8 milionů.

Jak bude s dodávkami testů v budoucnosti? Firmy jsou podle současných informací Ministerstva průmyslu a obchodu připraveny – kromě testů uvedených v odpovědi na předchozí otázku – zajistit v dalších týdnech nejméně cca 10 milionů testů. Denně jim nyní chodí stovky objednávek od firem, které chtějí testovat zaměstnance, poptávku mají i od dalších prodejních kanálů do maloobchodní sítě. Další nabídka na dodávání testů se bude odvíjet od poptávky po zavedení povinného testování ve firmách. 

Od kdy bude testování ve firmách povinné a jakých firem se bude týkat? Testování ve firmách s 250 a více zaměstnanci bude povinné od středy 3. března, od 5. března začne být testování povinné pro firmy s 50 až 249 zaměstnanci. Do 12. března by měli být otestování všichni zaměstnanci firem s více než 250 zaměstnanci, do 15. března pak všichni z podniků od 50 do 249 zaměstnanců.

Kolik z povinného samotestování zaplatí stát a kdo bude platit další náklady? Z veřejného zdravotního pojištění se bude na samotestování 4 x měsíčně hradit 60 korun na 1 zaměstnance a 1 test. Náklady navíc půjdou za zaměstnavateli.

Jak je to s cenou antigenních testů? V nabídce distributorů jsou nyní pro samotestování různé typy testů, a to jak ze slin, tak z výtěru z nosu či z ústní dutiny. Také cena je různá. Dá se předpokládat, že s vyšší nabídkou cena na trhu klesne, což se už děje. Zaměstnavatelé získají, jak je uvedeno dříve, stanovenou dotaci 4 x 60 Kč, další náklady jsou jejich příspěvkem pro zdraví zaměstnanců. Zodpovědné firmy už testují několik měsíců a chrání tak zaměstnance i produkci.

Jak je to s likvidací testů pro samotestování? Likvidaci testů stanovuje metodický pokyn Ministerstva životního prostředí dostupný na https://www.mzp.cz/cz/odpad_samotesty_metodika. Použité testy se při dodržení přesného postupu (použití vhodného pytle, dezinfekce) mohou dát do směsného odpadu. ZDROJ https://covid.gov.cz/situace/antigenni-testovani/antigenni-testovani-zamestnancu-ve-firmach

Testování ve firmách bude povinné od středy 3. března

Na testování zaměstnanců přispějí pojišťovny

Příspěvek zdravotní pojišťovny ve výši 60 Kč bude náležet za maximálně 4 testy měsíčně na jednoho zaměstnance či OSVČ bez zaměstnanců. Další náklady budou příspěvkem firem pro zdraví zaměstnanců. Jednou měsíčně vykáže zaměstnavatel vůči zdravotní pojišťovně počty provedených testů prostřednictvím příslušného formuláře, který je ke stažení na stejné stránce jako je zveřejněn průvodce testováním. Pojišťovna zpětně proplatí příspěvek až 240 Kč za jednoho zaměstnance či jednu OSVČ bez zaměstnanců za daný měsíc.

První vyúčtování za měsíc březen se uskuteční v dubnu, zdravotní pojišťovny pro to chystají elektronické formuláře. Za zaměstnance bude pojišťovny o příspěvek žádat zaměstnavatel, OSVČ bez zaměstnanců si požádají samy. Dobrovolně a na vlastní náklady lze samozřejmě testy provádět častěji.

„Testování ve firmách je dalším krokem, jak zastavit šíření epidemie a zároveň co nejméně ohrozit chod ekonomiky. Pravidelné a opakované testování zachytí i bezpříznakové přenašeče, kteří tak nevědomky mohou nakazit i ostatní. Zároveň jako Ministerstvo zdravotnictví průběžně rozšiřujeme seznam testů, jimž byla udělena výjimka, a je tak možné je použít i laiky pro tzv. sebetestování,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Podle současných informací od firem, které obdržely výjimku od Ministerstva zdravotnictví, dodavatelé měli o víkendu ve skladech cca 5 milionů testů, v tomto týdnu by pak měli mít k dispozici dalších 5 až 8 milionů.

Povinné testy zaměstnanců na covid? Pro firmy je to drahé, stát by měl přispět

 

12 Odpovědi

  1. Dagmar Beranová napsal:

    Chci se zeptat,zda očkovaní se musí podrobit antigenním testům?

  2. Andrea napsal:

    Dobrý den, mám měsíc po očkování druhé dávky vakcíny. Musím se podrobit testům v zaměstnání? Děkuji

  3. Pája napsal:

    Dobrý den, co když firma (cca 300 zaměstnanců) stále ještě nezačala s testováním? Jak se zachovat po 12. 3.? Díky

  4. Veronika V napsal:

    Dobrý den, zaměstnavatel zařídil pro zaměstnance samotestování v centrále společnosti. Zaměstnanci z jiných/konkrétních poboček tam běžně nejezdí. Testování neprobíhá tedy v rámci pracovní doby ani místa, kde práci vykonává a chce od zaměstnanců aby na test jezdili ve svém volnu, přímo do centrály společnosti, bez jakékoli náhrady za dopravu a promarněný volný čas. Má na to právo?

  5. Helena K napsal:

    musí se testovat i zaměstnanci příspěvkových organizací

  6. Martina napsal:

    Dobrý den, v případě, že si nechám zjistit protilátky na Covid, a vyjde, že protilátky mám, musím se i přesto nechat v zaměstnání testovat? Děkuji

  7. Marek Schleier napsal:

    Má žena je po první dávce očkováni musí se nechat testovat v praci

  8. Lenka napsal:

    Chtěla jsem se zeptat,
    když jsem naočkovaná musím se testovat?

  9. Pavla Klimešová napsal:

    Musí se testovat jednou týdně zaměstnanec, který má certifikát o očkování?

  10. Hana Homolková napsal:

    chci se zeptat zda očkovaní se musí ve firmě podrobit testování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *