Samotesty na COVID

Samotesty na COVID

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě však vybírejte a tak úplně na něj nespoléhejte.

Pandemie covidu naučila Čechy používat slova, obraty, pomůcky i potřeby, které bychom dřív považovali za nedotknutelné hájemství lékařů a zdravotních sester.

Po běžném užívání roušek, respirátorů, dezinfekce i terminologie epidemiologů a biochemiků jsme postoupili na další úroveň: v lékárnách skupujeme testy na detekci nemoci covid-19 a doufáme, že nám bezpečně řeknou, jak na tom jsme. Jenže tak snadné to není, test spáchaný v obýváku nám může dát naději, nikoliv jistotu – a to jen některý. 

„Jako vodítko bych si dovedl představit výsledky testů, které byly certifikovány nebo získaly výjimku ministerstva zdravotnictví pro domácí použití,“ upozorňuje profesor Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie FN Motol, a ­zdůrazní, že vždy jsou spolehlivější PCR testy prováděné odborníky.

Jenže velký testovací byznys se už rozjel, lékárny a online prodejci nestačí doplňovat zásoby antigenních testů a testů na protilátky. Mnozí z ­nás se ani nezajímají, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl a bereme, co je k mání.

Zakloktat si v koupelně…

Redakce MF DNES proto pořídila tucet testů, které byly v minulých dnech k dispozici, a nechala je vyzkoušet dobrovolníky. Neposuzovali jsme přitom, nakolik jsou testy spolehlivé, jen jsme ověřili, jak se s ­nimi pracuje a jak srozumitelné jsou instrukce. Zajímalo nás i to, jak velké je riziko, že cestou k výsledku uděláme chybu.

A verdikt? Pokud chcete mít jistotu PCR testu, ovšem z pohodlí domova a bez trýznivého výtěru z nosohltanu, zkuste českou kloktací sadu Gargtest, kterou nabízí firma Chromozoom či online lékárna Pilulka.

Pravda, zatím je k dispozici jen v­ Praze a­ okolí a také to není laciné – test včetně dopravy do laboratoře stojí 1 749 korun, objednání je ovšem online, takže nemusíte mezi lidi, kurýr vám zásilku přiveze až na práh, vám stačí jen vykloktat pár mililitrů vody a trefit se do zkumavky. „Odebraný vzorek se dál zpracovává v laboratoři metodami, které lidé znají například jako PCR. Pokud porovnáme PCR test se vzorkem odebraným z nosohltanu pomocí Gargtestu, výsledky se výrazně neliší,“ tvrdí Peter Vanek z olomoucké Univerzity Palackého, která se na vývoji testu podílela.

… nebo cucat plastové lízátko

Podobně nenásilně a pohodlně se dostanete i k výsledkům tzv. „lízátkového testu“ V–chek. Je to sice test antigenní čili méně spolehlivý, ale třeba sousední Rakousko se jím testuje jako divé.

Taky se není čemu divit, stačí ráno před čištěním zubů 90 sekund ožužlávat kus plastu s houbičkou, pak ho zaklapnout do testeru a počkat čtvrt hodiny na výsledek.

„Test je možné provádět doma, na pracovišti, prostě kdekoliv, je ideální pro ordinace, školy, restaurace, společenské akce i maloobchod,“ líčí spolumajitel e-lékárny Pilulka Martin Kasa.

Má test výjimku?

Právě to, jestli má test ministerskou výjimku a je možné ho použít doma, nebo je určen jen do rukou zdravotníků, je při nákupu klíčové.

Jistě, internetový prodejce obvykle nemá šanci zjistit, kdo si sadu kupuje, jenže provádět v kuchyni samovýtěr nosohltanu není zrovna šikovné. Výsledek pak nemá vypovídající hodnotu a ­vy můžete skončit u lékaře s podrásanými sliznicemi.

Však také prodejci u jednotlivých produktů zdůrazňují, pro koho jsou určeny. „Nabízíme dva rychlotesty, které mají status samotestů – V-chek a Lepu Medical. Na e-shopu máme i rychlotesty JoysBio, SafeCare a NewGene, zatím stále s upozorněním, že jde o testy určené odborníkům, ale všichni výrobci si zažádali o výjimku,“ vysvětluje mluvčí řetězce Dr. Max Michal Petrov, jakým způsobem u nich problém řeší.

Protokol testu

  • Aktuální srovnání testů na detekci onemocnění covid-19 jsme nepřipravili jako test jejich spolehlivosti, přesnosti, senzitivity (úspěšnosti, s ­níž rozpoznají probíhající infekci) či specificity (schopnost rozpoznat negativní případy), ale čistě jako uživatelské porovnání jednotlivých testovacích sad a metod získávání vzorků.
  • Nákup vzorků platila MF DNES ze svého rozpočtu. Ceny testů se pohybovaly od 175 do 3 800 korun za balení. Ceny, které u jednotlivých vzorků uvádíme, platily k datu 7. března 2021, kvůli velkému zájmu veřejnosti i firem se totiž rychle mění. Stejně pružně se rozšiřuje i nabídka testů v lékárnách a u online prodejců – tyto testy bylo možné koupit v pátek 26. února 2021.
  • Dva dobrovolníci (muž a žena) měli před samotestováním potvrzeno aktuálními PCR testy z FN Motol, že jsou negativní. To mimochodem potvrdily i­ všechny (samo)testovací sady.
  • Testy jsme hodnotili z laického, uživatelského pohledu. Zajímalo nás, jak přehledné, pochopitelné a návodné jsou instrukce, jak komplikovaný je odběr vzorků i samotný postup. Zaměřili jsme se i na časovou náročnost.
  • Do srovnání jsme zařadili všechny tehdy dostupné varianty testů: kloktací PCR testy, testy antigenní, lízátkové na protilátky i z moči.

Gargtest SARS-CoV-2 – PCR TEST

Gargtest SARS-CoV-2

Výrobce: UPa Olomouc, IntellMed, s.r.o., Aumed, a.s.
Koupeno: Chromozoom.cz
Cena: 1 749 Kč
DPH: 21 %
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Test objednáte online a kurýr vám přiveze tašku, ve které je podrobný návod s nalepovacím štítkem a fixem a krabička s testovací sadou (odměrka, zkumavka se stabilizačním práškem a dva sáčky určené pro převoz vzorku).

Co by měl umět: Český vynález, jehož výsledky uznává i ministerstvo zdravotnictví a který umožňuje odběr vzorku kloktáním, je proti stěru z nosohltanu příjemnější a ­nedráždí sliznice. Vše je rychlé a komfortní.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: kloktánímRychlost testu: 6–24 hodin

Jak se s ním pracuje: Na webu je možné zhlédnout instruktážní video, ale vystačíte si i s instrukcemi, které dostanete mailem. Je to vážně jednoduché. Největším problémem je čas – firma zdůrazňuje, že na odběr vzorku čeká kurýr jen 10 minut. Žádný přehnaný kalup přitom není potřeba, i když budete přepečliví, zabere vám celá procedura zhruba 5 ­minut. Stačí vykloktat 10 ml vody, dopravit tekutinu do zkumavky, napsat na štítek kód, který přijde do telefonu, a ­zabalit důkladně uzavřenou lahvičku do dvou sáčků – a ­je to! Firma slibuje, že výsledky zašle SMS a e-mailem do 24 hodin, my jsme ho získali za necelých 6 hodin.

Verdikt Gargtest SARS-CoV-2

Pohodlný a rychlý PCR test, u­ něhož nebudete trpět. Služba zatím funguje jen v Praze a v obcích do 10 km od metropole.

V-chek – samoodběrový test na COVID-19

Antigenní „lízátkový“ test

V-chek – samoodběrový test na COVID-19

Výrobce: Guangzhou Decheng Biotechnology Co., Ltd., Čína
Koupeno: Pilulka.cz
Cena: 3 800 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 20

Co najdete v balení: „Lízátko“ s ­houbičkou na sběr slin, testovací kazetu, podrobný návod v němčině, stručný návod v angličtině.

Co by měl umět: Tento „lízátkový test“ můžete provádět sami doma, na pracovišti, ve škole, vlastně kdekoliv. Stačí ho vložit do úst, poté zacvaknout do pouzdra a během 15 minut se dozvíte výsledek. V Rakousku se stal hitem a konečně je k dispozici i v ČR, tak propaguje sadu internetová lékárna Pilulka.cz.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: ze slinRychlost testu: 15 min

Jak se s ním pracuje: Než jsme se propracovali k „lízátkovému“ testu, museli jsme přetrpět výtěry z nosohltanu a nosu, odběry krve i sběr moči. Proto jsme brali test jako vysvobození – a to také byl. Je vzácně prostý, na cestě k výsledku není kde zakufrovat, je neinvazivní a rychlý. Stačí 90 sekund ocucávat plastové lízátko s houbičkou, dokud se malý senzor nezbarví do modra. Pak zacvaknete „kartáček“ do testovací kazety a za čtvrt hodiny je jasno. Nevýhody? Že zatím chybí v krabici pokyny v češtině, k dispozici jsou jen na webu. A že se nesmí 2 hodiny před odběrem jíst a pít, proto je dobré otestovat se hned po probuzení.

Verdikt V-chek – samoodběrový test na COVID-19

Nejjednodušší test, který doma zvládne každý. Pokud je přesný, jak tvrdí výrobce (98 %), zaslouží si jedničku s hvězdičkou.

Foaming Test – Kit for Covid-19

Test pěnivosti

Foaming Test – Kit for Covid-19

Výrobce: Pharmanona İlaç Tıbbi Cihaz ve Kozmetik San, Turecko
Koupeno: Möbler.cz
Cena: 349 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Testovací zkumavku na moč s aktivní látkou, nádobu na sběr moči, stříkačku na přesné stanovení hladiny moči ve zkumavce, příbalový leták v­angličtině, turečtině a jeho překlad do češtiny.

Co by měl umět: Turecký výrobce slibuje nejen rychlé a přesné odhalení virové infekce ještě před projevem příznaků, ale také stanovení virové zátěže v­těle. Odkazuje se na schopnost viru reagovat s látkou ve zkumavce tím, že napění moč.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: z močiRychlost testu: 1 minuta

Jak se s ním pracuje: Evropská komise schválila tento test jako jeden z možných, proč ho tedy nevyzkoušet? Důvěry příliš nevzbuzuje, problematický je už nakopírovaný překlad návodu, jemuž chybí část textu, písmena jsou malá, obrázky nečitelné a popis nesrozumitelný. Postup je navíc nesnadný a neintuitivní, přitom některé instrukce vyžadují velkou přesnost (třepat se zkumavkou je potřeba přesně 15 sekund). Těžko soudit, jak vypovídající je výsledek, rozhodně je však znám rychle – za 60 sekund. Z odečtu na barevné stupnici pak zjistíte, zda jste bez virové zátěže v moči, nebo je váš klinický obraz podezřelý, nepříznivý či závažný.

Verdikt Foaming Test – Kit for Covid-19

Nejrychlejší test, který vzbuzuje trochu nedůvěry kvůli špatným instrukcím v češtině. Ani odborníci z něj nejsou příliš nadšeni.

JoinStar COVID-19 Neinvazivní test

Antigenní test

JoinStar COVID-19 Neinvazivní test

Výrobce: Joinstar Biomedical Technology Co., Ltd., Čína
Koupeno: Möbler.cz
Cena: 175 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Uzavíratelný sáček s papírovým „kelímkem“ na sliny, pipetou, zkumavkou, v níž je roztok, který udržuje pH prostředí, testovací kazetu, dva návody v angličtině a němčině, v českém jazyce je stručný obrázkový postup.

Co by měl umět: Test detekuje infekci ze slin, hlenu a stolice, takže není nutný výtěr z nosu či krku. Je proto vhodný pro děti, seniory či osoby se zdravotními handicapy.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: ze slin, hlenu nebo stoliceRychlost testu: 15 minut

Jak se s ním pracuje: Pokud jste si pár testů udělali, zvládnete i tenhle, začátečník však může snadno uváznout. Český postup totiž obsahuje nepříliš návodné obrázky, text je špatně čitelný a obtížně pochopitelný. Co je to „tento pohárek“? (papírový skládací kelímek) V jakých jednotkách se počítají sliny? (v němčině 200 mg, v angličtině 200­µl) Bude roztok dostatečně koncentrovaný? Plivat a vykašlávat hleny do sáčku je trochu nechutné, navíc to chce cvik pracovat s takovým vazkým materiálem. Avšak se zkumavkou se poté manipuluje dobře, test je rychlý a nejpozději za 15 minut je jasné, zda jste negativní, či pozitivní.

Verdikt JoinStar COVID-19 Neinvazivní test

Rychlý test, u kterého budete kvůli návodu hodně tápat. Plivání do sáčku a práce s hleny také nejsou dvakrát příjemné.

Wellion VivaDiag SARS-CoV-2 Ag Rapid Test

Antigenní test

Wellion VivaDiag SARS-CoV-2 Ag Rapid Test

Výrobce: VivaChek Biotech (Hangzhou) Co., Ltd., Čína
Koupeno: EUClékárna.cz
Cena: 238 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Sterilní tampon na výtěr z nosu či nosohltanu, zkumavku, která funguje jako kapátko, tubu s roztokem, testovací kazetu, leták v češtině a slovenštině.

Co by měl umět: Po testu značky Wellion se v lékárnách jen zaprášilo. Po rozbalení působí opravdu profesionálně (také by měl být určen do rukou jen zdravotníkům). Antigen detekuje rychle, ale při odběru z nosní sliznice vyžaduje trochu praxe.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: z nosní sliznice, nosohltanu a krkuRychlost testu: 15 minut

Jak se s ním pracuje: Práce s testem je poměrně jednoduchá, i když to chce důkladnou přípravu a pečlivé prostudování příbalového letáku v češtině. Však také distributor zdůrazňuje, že je sada určena profesionálům, což ještě podtrhuje odborný jazyk přiložených instrukcí (včetně zajímavých výsledků klinických studií). Pokud si postup přečtete, bude se vám s testem pracovat dobře, tedy až na to, že musíte přetrpět lehce nepříjemný stěr z nosní sliznice a že je potřeba nachystat si pohárek, který bude držet tubu s roztokem ve svislé poloze. Čekání na výsledek zabere 15 minut, první náznaky jsou patrné během 5 minut.

Verdikt Wellion VivaDiag SARS-CoV-2 Ag Rapid Test

Do domácích podmínek méně vhodný test – vyžaduje cvik a­dobrou organizaci. Zkušený odborník ho zvládne raz dva.

SG Diagnostics Smart Covid test

Antigenní test

SG Diagnostics Smart Covid test

Výrobce: SG Diagnostics, Singapur
Koupeno: Smartcovid.cz
Cena: 825 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 3

Co najdete v balení: 3× sterilní výtěrovou tyčinku, 3× jednorázovou zkumavku s extrakčním činidlem, 3× testovací kazetu, návod na použití v češtině.

Co by měl umět: Test dokáže údajně detekovat antigen s vysokou přesností 98 % – a to i v případě nových mutací. Prodejce ho doporučuje pro použití ve firmách, léčebnách a domovech pro seniory, zdravotnických zařízeních, u praktických lékařů.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: z nosní sliznice, nosohltanu a krkuRychlost testu: 10 minut

Jak se s ním pracuje: Na první pohled velmi profesionální sada, když se však zahloubáte do přiloženého (velmi srozumitelného, ale drobným písmem psaného) návodu, zjistíte, že se jednotlivé součásti tak úplně neshodují s pokyny: mluví se v nich o zkumavce a nádobě s činidlem, ve skutečnosti je vše v jednom. Což je samozřejmě pohodlnější – méně kroků znamená méně chyb, to však ocení spíš ti, kteří už mají s podobnými testy zkušenosti. Pro testovací „novinku“ je podobné zjednodušení spíš na závadu. Zhruba po pěti minutách je jasný výsledek, konečný verdikt budete znát po deseti minutách, po čtvrt hodině je výsledek neplatný.

Verdikt SG Diagnostics Smart Covid test

Chvályhodné zjednodušení při zpracování vzorků nestihl distributor zapsat do pokynů. Test je rychlý a působí důvěryhodně.

Singclean IVD COVID-19 Rychlotest

Antigenní test

Singclean IVD COVID-19 IgG / IgM

Výrobce: Hangzhou Singclean Medical Products Co., Ltd., Čína
Koupeno: Dialékárna.cz
Cena: 185 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Sterilní výtěrovou tyčinku, tubu s extrakčním činidlem, zkumavku, která funguje jako kapátko, testovací kazetu, návod na použití v češtině.

Co by měl umět: Test byl měl umět rychle a kvalitně odhalit antigen ve vzorku výtěru z nosohltanu, proto také tato sada podle výrobce není určena pro domácí použití a měla by být vždycky prováděna jen profesionálními zdravotníky.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: výhradně z nosohltanuRychlost testu: 15 minut

Jak se s ním pracuje: Pokud výrobce i prodejce zdůrazňuje, že je test určen pouze pro profesionální použití, má pravdu. Provést sám sobě výtěr z nosohltanu je skutečné peklo. I ­když vám ho dělá zkušená sestra nebo medik, není zrovna o co stát, natož když se hluboko v nose trýzníte vlastní rukou. Dokázali jsme to, ale jen s velkým sebezapřením. Instrukce v návodu jsou potom vcelku jasné, jestliže tedy rozumíte jednotlivým pojmům: do zkumavky je potřeba nakapat činidlo, v němž se poctivě „vymáchá“ stěr, a pak se vzorek nakape na tester. Za 5 minut se začne rýsovat výsledek, za 10 minut už jsou barevné rysky jasně čitelné.

Verdikt Singclean IVD COVID-19 Rychlotest

Antigenní test je vhodný výhradně pro profesionální použití. Amatérovi hrozí při výtěru nosohltanu spíš poranění sliznice.

NEWGENE Jednorázový rychlotest

Antigenní test

NEWGENE Jednorázový rychlotest

Výrobce: New Gene (Hangzhou) Bioengineering Co., Ltd., Čína
Koupeno: Dezishop.cz
Cena: 279 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Zkumavku na extrakci (vylouhování) vzorku, víčko s otvorem (aby zkumavka mohla sloužit jako kapátko), plastovou pipetu, papírový „kelímek“ na sliny, zkušební kazetu, leták v češtině.

Co by měl umět: Test umí odhalit stopy koronaviru ve vzorcích z dýchacího traktu pacientů, kteří už vykazují příznaky nemoci covid-19. Z toho plyne, že pokud žádné příznaky nemáte, nemá smysl test použít.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: ze slin nebo hlenuRychlost testu: 15 minut

Jak se s ním pracuje: Co si budeme namlouvat, kašlat a plivat do papírového sáčku, byť mu výrobce říká kelímek, není zrovna nic pěkného. Natož když pak máte s tímto materiálem dál pracovat a přenášet ho pipetou do zkumavky. I proto by takový test měl použít spíš někdo odchovaný zdravotnickým systémem. Podstatné je také to, že se pro bezpříznakové pacienty příliš nehodí. Naopak chvályhodné je, nakolik je návod jednoduchý, sdělný a stručný a jak snadná je manipulace s praktickými pomůckami. Nic není navíc, nic nepřekáží. Jasno je zhruba do 10 minut, za 15 minut jsou již výsledky konečné.

Verdikt NEWGENE Jednorázový rychlotest

Test vhodný pro ty, které začal trápit kašel. Zdravotnické vzdělání a praxe se hodí při práci s­ odebranými vzorky.

One Step COVID-19 Antigen Test

Antigenní test

One Step COVID-19 Antigen Test

Výrobce: Safecare Biotech (Hangzhou) Co., Ltd., Čína
Koupeno: Möbler.cz
Cena: 799 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 5

Co najdete v balení: 5× sterilní výtěrový tampon, 5× jednorázovou zkumavku, 5× extrakční činidlo v tubě, 5× testovací kazetu, papírový stojan na zkumavky, instrukce v češtině.

Co by měl umět: Rychlý test dokáže údajně kvalitně detekovat antigen covidu-19 v nosohltanu. I když výrobce v příbalovém letáku připouští možnost výtěru z nosu, už na internetu najdete upozornění, že je vhodnější odebrat vzorek z nosohltanu.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: z nosní sliznice či nosohltanuRychlost testu: 10 minut

Jak se s ním pracuje: Zvolit stěr z­nosu, nebo nosohltanu? Prodejce Möbler.cz tvrdí, že v obou případech je přesnost stejná – 97 %. Český návod ovšem doporučuje krušnější metodu, proto jsme se o ni také pokusili. V této sadě je však výtěrový tampon tuhý, tvrdý a vůči uživateli nemilosrdný, a tak v jednom případě spustil krvácení z nosu, ve druhém rýmu. Test je proto vhodnější vložit do povolaných rukou zdravotníků než do nezkušených dlaní amatéra. Jinak je však uživatelsky velmi příjemný, laik ocení i takovou drobnost, jako je praktický papírový stojan na zkumavky. Test je opravdu „rapid“, tedy rychlý, do 10 minut jsou výsledky hotovy.

Verdikt One Step COVID-19 Antigen Test

Praktický a uživatelsky příjemný test s rychlými výsledky. Nepříjemný odběr z nosohltanu by však měli provádět zdravotníci.

Lomina Rychlotest Covid–19 IgM / IgG

Test na protilátky

Lomina Rychlotest Covid–19 IgM / IgG

Výrobce: Lomina AG, Švýcarsko
Koupeno: lékárny BENU
Cena: 1 250 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 5

Co najdete v balení: 5× balení s testovací sadou (2× plastové kapátko), zkumavka s reagentem, jednorázová lanceta pro odběr krve, 2× dezinfekční tampony, testovací kazeta), podrobný návod v češtině.

Co by měl umět: Švýcarský test umí odhalit přítomnost dvou typů protilátek: IgM a IgG. IgM protilátky znamenají, že v těle právě probíhá infekce (tvoří se zhruba osmý den od objevení příznaků), protilátky IgG znamenají, že jste se s nákazou setkali v­ minulosti.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: z krveRychlost testu: 3 minuty

Jak se s ním pracuje: Test Lomina je stejně důkladný jako sami Švýcaři, vše je poctivé a precizní – od lancety s jehlou přes pipety až po testovací pásek. Také instrukce jsou pečlivé, psané velkým písmem a velmi dobře návodné. Ovšem samotný postup je dost náročný, do rukou dostáváte skutečnou malou laboratoř, s níž je potřeba se naučit pracovat. Přenášet velkou pipetou kapky krve není jednoduché (je dost velká), navíc test vyžaduje hodně jednotlivých úkonů, takže hrozí větší riziko chyb. Pokud vše zvládnete, dostanete velmi rychle podrobné výsledky, zda jste infekční, nebo jestli už Lomina Rychlotest Covid–19 IgM / IgG máte v těle vytvořeny protilátky. 

Verdikt Lomina Rychlotest Covid–19 IgM / IgG

Propracovaný test je rychlý a­ precizní. Vhodný je však spíš pro zručné laiky, u kterých jsou či byly patrné projevy nemoci.

Singclean IVD COVID-19 IgG / IgM

Test na protilátky

Singclean IVD COVID-19 IgG / IgM

Výrobce: Hangzhou Singclean Medical Products Co., Ltd., Čína
Koupeno: Dialékárna.cz
Cena: 185 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Plastové kapátko, jednorázová lanceta, tuba s činidlem, dezinfekční tampon, testovací kazeta, návod v češtině, návod na použití lancety v angličtině.

Co by měl umět: Rychlý test, který je podle výrobce určen výhradně pro profesionální použití, také detekuje protilátky IgM a IgG. Prodejce na webu zároveň píše, že je jednoduchý, nevyžaduje laboratorní vybavení a klade minimální požadavky na jeho úspěšné odborné provedení.

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: z krveRychlost testu: 10 minut

Jak se s ním pracuje: Jakmile jde o­krev, vždy je lepší svěřit se do rukou odborníků, jak důrazně doporučuje výrobce. Zároveň je však test natolik jednoduchý, že by bylo možné s ním pracovat i doma, ovšem pod podmínkou, že si zvládnete odebrat krevní vzorek. Píchnutí do prstu přitom nebolí, jestliže se vám podaří ovládnout lancetu s jehlou a vhodně do bříška prstu bodnout. Není to úplně snadné, titěrný návod v angličtině to amatérovi také neusnadní. Potom už je to docela prosté, stačí odebrat jednu kapku krve, tu kápnout do testeru, přidat dvě kapky tzv. pufru v tubičce a za 10 minut máte jasno, zda máte v těle IgM či IgG protilátky.

Verdikt Singclean IVD COVID-19 IgG / IgM

Určeno pouze profesionálům! Test je přitom jednoduchý, jen se musíte dokázat píchnout do prstu a odebrat si vzorek krve.

One Step COVID–19 IgG / IgM

Test na protilátky

One Step COVID–19 IgG / IgM

Výrobce: Safecare Biotech (Hangzhou) Co., Ltd., Čína
Koupeno: Möbler.cz
Cena: 265 Kč
DPH: prominuto
Počet testů v balení: 1

Co najdete v balení: Mikropipeta, sterilní jednorázová lanceta (vyrobena v Polsku), kapsle s činidlem, dezinfekční polštářek, testovací kazeta, příbalový leták v češtině, návod na použití lancety v češtině.

Co by měl umět: „Neslouží k detekci infekce na jejím začátku!“ píše na webu velkými červenými písmeny prodejce a připomíná: „Rychlý test na protilátky z krve. Protilátky se tvoří 6. den po projevení příznaků u středních a těžších průběhů infekce.“

Co byste měli vědětJak se získá vzorek: z krveRychlost testu: 10 minut

Jak se s ním pracuje: Co se týká přehlednosti návodu a postupu při zpracování, patří test One Step k uživatelsky nejvstřícnějším. Stačí tedy překonat obavy a píchnout se do prstu (přiložené instrukce jsou jasné a přehledné) a potom jen postupovat podle návodu: do testovací kazety setřást dvě kapky, zakápnout činidlem (tady je rozpor v letáku, v jedné části se píše minimálně o kapce roztoku, v textu u obrázků stojí „vykapejte všechen buffer“) a čekat, až se kontrolní proužek zbarví z modré na červenou a zda se objeví linky u písmen M (IgM protilátky) či G (IgG). Všechno funguje lehce, rychle, snadno, výsledek znáte za 10 minut.

Verdikt One Step COVID–19 IgG / IgM

Pokud vás trápí příznaky respiračního onemocnění, je práce s ­testem rychlá a snadná. Jen se nesmíte bát pár kapek krve.

ZDROJ https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/test-pcr-antigenni-protilatky-premium-zpravodajstvi.A210308_152325_test_mato

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *