Povinné respirátory

Povinné respirátory

Respirátory FFP2 nebudou povinné, jejich nošení ale doporučujeme, uvedl Havlíček. Cenu vláda nestanoví.

Dvouměsíční úleva na dani zlevní respirátory FFP2 o desítky korun

Nošení respirátorů na rizikových místech nebude povinné, vláda je ale jako ochranu před šířením koronaviru doporučuje. Po jednání kabinetu to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda nechce stanovovat jejich maximální cenu i kvůli tomu, že mezi nimi je mnoho rozdílů, doplnil.

RESPIRÁTOR FFP2 / KN95
FFP2 RESPIRÁTOR ČESKÁ VÝROBA

Možnost uložit povinnost používat vyšší ochranu obličeje vláda zvažovala od minulého týdne. Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o vlivu případného nařízení na ceny jednali s dodavateli, výrobci i distributory. Podle Havlíčka respirátory už nabízejí některé obchodní řetězce. Výrobní kapacita činí v Česku 22 milionů respirátorů měsíčně, nákupem by se jich mohlo pořídit dalších 70 milionů kusů měsíčně.

Vláda uložila nově povinnost nosit respirátor při nutné návštěvě, například blízkých. Nošení respirátorů třídy FFP2 nařídila vláda i v autoškolách. Autoškoly mohou i v nejvyšším pátém stupni protiepidemického systému pořádat zkoušky, praktické jízdy i výuku.

Výrobci respirátorů v Česku vyzývali v tomto týdnu vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH) na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru. Na respirátory se v Česku vztahuje nejvyšší sazba DPH 21 procent. Osvobození respirátorů od DPH zvolilo pro zajištění jejich větší dostupnosti Rakousko, povinnost je užívat tam začala počátkem týdne. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uvedl, že v úvahu připadají různé cesty regulace. Přednost by dal zavedení voucherů pro příjmově slabší domácnosti.

Výrobci respirátorů během jednání před stanovením maximální ceny respirátorů FFP2 varovali, mohlo by to podle nich znamenat znevýhodnění české produkce vůči zahraniční konkurenci. Výrobci nanovlákenných respirátorů nebo šátků pak upozorňovali, že jejich výrobky, které podle nich lze bezpečně podle typu opakovaně používat vícekrát, by se stanovením maximální ceny staly neprodejnými. Ceny některých nanoroušek a nanorespirátorů se totiž pohybují až ve stovkách korun.

Respirátory FFP2 na internetu lze sehnat od jednotek po desítky korun za kus – v závislosti na velikosti balení.

ZDROJ: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vlada-koronavirus-respiratory-noseni-doporuceni-karel-havlicek_2101282142_tzr

Vláda schválila dvouměsíční zproštění daně z přidané hodnoty na respirátory kategorie FFP2 a respirátory FFP3. Návrh ministryně financí Aleny Schillerové bude platný od středy 3. února. Ministryně apelovala na výrobce a prodejce, aby případné zrušení daně promítli do cen respirátorů pro zákazníky.

Tento krok, který má učinit ochranné prostředky dostupnější, výrobci i distributoři ochranných pomůcek uvítali. Všichni potvrzují, že jsou připraveni zareagovat na změnu okamžitě. 

„Jako český výrobce ihned přistoupíme ke zlevnění našeho nejžádanějšího certifikovaného FFP2 respirátoru o 10 korun, tzn. z 39 korun na 29 korun. Obdobná sleva bude aplikována i na další naše výrobky včetně nového certifikovaného nanorespirátoru FFP2 s nanomembránou od společnosti InoCure,“ uvedl Aleš Povr, tiskový mluvčí Good Mask a Inocure.

Podle jeho slov je také firma připravena v nejbližších dnech zvýšit denní produkci certifikovaných FFP2 respirátorů a nanorespirátorů na jeden milion kusů.

To potvzuje i Batist Medical, distributor ochranných prostředků. „Jsme zvyklí na velké množství objednávek a se zvýšeným zájmem si poradíme. Skladové zásoby respirátorů, nanoroušek i dezinfekčních prostředků máme dostatečné,“ říká tisková mluvčí Martina Piskorová.

Na snížení cen, ale i zvýšenou poptávku produktů, je připravený také distributor nanoroušek nanoSPACE. 

„Pro zákazníky se zlevní respirátory o více než 17 procent. U nanovlákenných respirátorů to bude významná částka, respirátory díky tomu budou levnější o 17 až 45 korun za kus. Momentální poptávka po nanovlákenných respirátorech FFP2 je enormní, ale výrobci nás zvládají zásobovat,“ dodává provozní ředitelka Lucie Konečná.

Zástupci vlády v minulých dnech uvedli, že zvažují nařídit užívání respirátorů třídy FFP2 na rizikových místech, například v městské hromadné dopravě. Důvodem je obava ze šíření britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než původní forma a mohla by způsobit přetížení nemocnic. 

„Pokud by došlo k zavedení povinnosti FFP2 v MHD a obchodech, je možné, že by došlo na pár dnů k vyprodání zásob nanovlákenných respirátorů a prodloužily by se dodací lhůty, tento výpadek by byl ale pouze dočasný, než by se navýšily kapacity skladu a dodávek,“ ubezpečuje provozní ředitelka nanoSPACE.

Vládní protiepidemické opatření povinnost nosit respirátory momentálně nezavedlo. Vláda jejich použití na rizikových místech doporučila. Povinnost nosit respirátory FFP2 či KN95 mají pouze instruktoři a žáci autoškol.

Někteří výrobci i prodejci roušek momentálně tápou, jak účetně promítnout daňovou úlevu již od středy 3. února. Všichni prodejci (plátci DPH) mohou ovšem zareagovat okamžitě, tedy DPH na dřívější nákupy nárokovat po státu a již je při prodeji neodvádět, budou mít tak u tohoto produktu nadměrný odpočet DPH. 

 „Sice naše účetní systémy neumějí pracovat s „prominutou daní“, ale přenastavit v účetnictví DPH na nulu není nemožné, ovšem ani jednoduché,“ dodává tiskový mluvčí řetězce lékáren Dr. Max Michal Petrov. 

„V účetních systémech změníme jen sazbu DPH na 0 % a od toho okamžiku se bude fakturovat s nulovou sazbou a zlevněnou cenou,“ doplňuje český výrobce respirátorů Good Mask a Inocure.

Zlevnění respirátorů už avizovaly i velké řetězce jako Albert, Globus či Kaufland. Nižší daň by se tedy do poklesu cen měla promítnout s minimálním prodlením. 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/respiratory-dph-zruseni-schillerova-snizeni-cen.A210201_092528_ekonomika_vebe

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *