Omezení pohybu

Omezení pohybu

Kdy se otevřou školy

Obecné nařízení o omezení volného pohybu osob

Dle bodu IV. vláda ČR nařizuje:

1. omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených v bodech I a II,

2. omezit na nezbytně nutnou míru kontakty s jinými osobami než se členy domácnosti,

3. pobývat na veřejně přístupných místech nejvýše v počtu 2 osob, s výjimkou

  • členů domácnosti,
  • doprovodu podle bodu II/4 a 5, 
  • zaměstnanců vykonávajících práci pro stejného zaměstnavatele,
  • osob společně vykonávajících podnikatelskou nebo jinou obdobnou činnost, 
  • osob, které společně konají činnost, ke které jsou povinny podle zákona, a je tuto činnost nezbytné konat ve vyšším počtu osob,
  • dětí, žáků a studentů při poskytování vzdělávání ve školách či školských zařízeních,

a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry, pokud to je možné.

Usnesení v celém znění

Od domu jen do 15 kilometrů. Vláda zvažuje několik variant, jak omezit pohyb. Blatný nevyloučil jednání o omezení pohybu mezi kraji

Vláda možná sáhne ještě k tvrdším restrikcím kvůli koronaviru než doposud. Kabinet bude v pondělí jednat o tom, zda omezit volný pohyb lidí. Ve hře je podle informací CNN Prima NEWS několik variant. Lidé by například nesměli cestovat mezi kraji nebo se vzdálit více než 15 kilometrů od bydliště. Definitivní slovo by měl mít ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).Blatný tento týden varoval, že pokud lidé nebudou dodržovat opatření, nezbude vládě nic jiného než je přitvrdit. „Můžeme například, stejně jako okolní země, uvažovat o dalších překážkách pro setkávání lidí. Izrael, Slovensko a další státy zavedly například zákaz cestování dál než určitý počet kilometrů. Lze také omezit pohyb mezi kraji,“ prohlásil Blatný ve čtvrtek.Podle informací CNN Prima NEWS má ministerstvo vnitra připraveno několik variant, o kterých bude vláda jednat. Jednou z nich je, že by se lidé nesměli vzdálit na více než 15 kilometrů od svého bydliště. Další verze návrhu počítají s tím, že by omezení platilo pro kraje, jiná varianta kalkuluje s okresy.

Ministerstvo zdravotnictví musí říct, co přesně je potřeba,“ řekl CNN Prima NEWS ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Spousta lidí má trvalé bydliště na jiném místě, než kde skutečně žije. Podle Hamáčka návrh řeší i takové případy. Člověk by tak například nahlásil tři adresy – své momentální místo pobytu, trvalé bydliště a práci. Mezi těmito místy by se směl pohybovat bez omezení.

Omezení pohybu nedává logiku, říká Fiala

O omezení pohybu se mluvilo už dříve, kabinet ale k tak striktnímu opatření zatím nepřistoupil. Podle Blatného je problém v tom, že lidé jezdí do hor a tam se poté mnohem více šíří koronavirus.

Podle opozice ale nedává omezení pohybu smysl. „Případné omezení pohybu mezi kraji nemá žádnou logiku. Další zpřísňování bez jasného důvodu a bez opory v datech jen zvyšuje frustraci. Chraňme ohrožené skupiny, rychle očkujme, ale současně mysleme na budoucnost. V nějakém režimu je potřeba co nejdříve vrátit děti do škol,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

ZDROJ: https://cnn.iprima.cz/od-domu-jen-na-nekolik-kilometru-vlada-ma-nekolik-variant-jak-omezit-pohyb-18606

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *