LOCKDOWN

LOCKDOWN

Kdy se otevřou školy

Nejprodávanější povinné FFP2 respirátory:

    
Respirátory FFP2 / KN 95 České FFP2 respirátory Respirátor FFP2 NR baleno po 2 až 30 ks Respirátory FFP2 / KN95 
České roušky a FFP2 respirátory

Přehledně: LOCKDOWN Česka. Co se má od pondělka změnit? Ministři naznačili, jak by se od pondělí měl změnit život v Česku. Zavřou školky, další obchody, přikážou povinné testování ve firmách a chtějí omezit pohyb mezi okresy. Definitivně rozhodnou v pátek.O definitivní podobě opatření proti šíření koronaviru vláda rozhodne až v pátek večer po jednání Poslanecké sněmovny. I přesto ministři po dnešním zasedání kabinetu naznačili, co se v Česku od pondělí 1. března změní. Ministr zdravotnictví uvedl, že i když Česko přijme tvrdá opatření, epidemie bude kulminovat až na 20 tisících nakažených denně, což bude znamenat příliv více lidí do přetížených nemocnic. Vyjednává proto až 100 lůžek v Německu a Polsku.

Přísnost opatření bude záležet na přijetí, či nepřijetí nouzového stavu. O jeho prodloužení vláda zítra požádá poslance. Ráno v půl deváté se ministři sejdou se sněmovní opozicí, aby jednotlivá nařízení a omezení projednali.

Co vláda plánuje?

Zásadní změnou má být ještě přísnější omezení pohybu obyvatelstva.

V současné době stále platí zákaz nočního vycházení mezi 21. a 5. hodinou, a byť to tak v ulicích nevypadá, omezen je i pohyb přes den, kdy lidé mohou oficiálně jezdit jen do práce, na nákup, úřad, do zdravotnického zařízení, na nezbytné návštěvy příbuzných či na zdravotní procházku. Uzavřeny pro lidi odjinud jsou i okresy Cheb, Sokolov a Trutnov.

Nově podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chce kabinet úplně zakázat pohyb mezi okresy jen s několika málo výjimkami, jako je cesta do práce či péče o osobu blízkou.

„Potřebujeme na tři týdny maximálně omezit mobilitu obyvatelstva, protože nové mutace jsou skutečně agresivní,“ uvedl premiér, který chce svůj plán zítra představit opozici, o níž prohlásil, že vztahy s ní se v posledních dnech velice zlepšily.

Další restrikce by se měly dotknout maloobchodu. Ten je v současné době sice už omezen, avšak se spoustou výjimek. Řada z nich by mohla skončit a měly by být otevřeny opravdu jen nezbytné prodejny.

„Nebudu detailně rozpitvávat jejich seznam, nebylo by to korektní. Ale významná část provozoven, které jsou teď otevřené, otevřené nebudou. Jedná se o dobu 3 týdnů,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Byť se ještě před dvěma týdny hovořilo o tom, že od pondělí 1. března se začnou do škol vracet vybrané ročníky, zejména deváťáci a maturanti, bude to právě naopak. Uzavřou se i dosud otevřené první a druhé ročníky základních škol, mateřské školy i speciální školy či dětské skupiny. Režim bude stejný, jako tomu bylo loni na jaře. „Budou otevřeny jen pro děti zdravotnického personálu, členů složek IZS a dalších nezbytných povolání,“ potvrdil Babiš.

Co ministři na tiskové konferenci vyloučili, je plošné uzavření průmyslu, byť zaměstnání je po rodině druhé co do šíření koronaviru. Povinné na pracovišti však budou respirátory FFP2 a posléze přibude také testování zaměstnanců.

Bude tvrdý lockdown? Babiš se chce vyhnout zavírání firem

Od 1. března odstartuje testování dobrovolné, na které bude stát firmám přispívat. Každá firma dostane od státu příspěvek na čtyři testy na měsíc pro každého zaměstnance. Platit to bude pro všechny firmy i OSVČ. Maximální příspěvek 60 korun na test bude proplácen zdravotními pojišťovnami.

Zprvu bude testování dobrovolné, poté chce kabinet přijít postupně k testování povinnému. „V prvních 14 dnech března chceme mít ucelený systém testování. Na dobrovolné fázi bude v době několika dní, kdy potřebujeme, aby se do Česka dostalo maximální množství testů a dovozci se zásobili. Během několika dní se přejde na systém povinný,“ vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Firmy si budou testy vybírat ze seznamu schválených dodavatelů, který najdou na webu ministerstva zdravotnictví a do něhož podle Havlíčka stále přibývají noví dodavatelé. Rovněž budou muset od začátku března podle ministra zdravotnictví zásobit své zaměstnance respirátory třídy FFP2.

Na jarní úroveň se změní i délka karantény a izolace, a to z 10 dnů zpět na 14 dnů. Důvodem je šíření nových mutací, takzvané britské a jihoafrické, které jsou nakažlivější.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný rovněž přiznal, že s Německem a Polskem vyjednává o možnosti využití lůžek v tamních nemocnicích pro české pacienty. „Budeme se snažit zajistit, aby jich byly minimálně desítky, cílili jsme až na 100 lůžek, takový požadavek jsme vznesli,“ uvedl.České zdravotnictví totiž podle něj čekají velmi kruté tři týdny. Právě v nich vláda potřebuje omezit mobilitu. „I když výše zmíněná opatření nastavíme, tak v nejoptimálnějších modelech, které máme, lze pořád předpokládat, že můžeme počítat s nárůstem až na 20 tisíc nově nakažených denně jako s kulminačním bodem a poté bude následovat pokles. Pakliže by se nepodařilo zavést daná opatření, bude nárůst ještě vyšší. Z toho lze vyvodit ještě větší zátěž nemocnic,“ řekl Blatný.

Lockdown czech republic

Vláda bude večer jednat o přísnějších opatřeních proti pandemii. Očekává se nařízení povinného testování ve firmách, zavření školek a prvních tříd nebo omezení cestování mezi regiony.

Článek

Po ranní schůzi vlády premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se kabinet ještě ve středu znovu sejde a projedná zpřísnění dosavadních opatření proti šíření koronaviru. Vláda k nim podle něj musí sáhnout, aby zabránila „totální katastrofě“ v podobě přehlcených nemocnic.

Co se konkrétně změní, bude jasné až po večerním jednání. Babiš pouze naznačil, že půjde o podobná opatření jako během první vlny pandemie loni v březnu.

Současná opatření se však od těch jarních výrazně neliší. Některá, jako povinné nošení roušek venku nebo zákaz vycestování ze země, už navíc asi nepřichází v úvahu.

I proto se od rána spekuluje o tom, zda se ministři nakonec nerozhodnou pro nějakou tvrdou variantu omezení, například po vzoru Izraele. Takový tvrdý „lockdown“ po vládě požadují někteří vědci.

Několik důvěryhodných vládních zdrojů Seznam Zprávám potvrdilo, že ve hře může být například i omezení pohybu do určité vzdálenosti od bydliště, například do jednoho kilometru, nebo zákaz kontaktů mimo práci a rodinu.

Jenže podobné návrhy se objevily na jednání kabinetu už dříve. Předpovídat, co projde, je navíc ošemetné. Podle svědků dosavadních online jednání vlády platí, že k výsledným opatřením ministři vedení Babišem v minulosti dospěli spíš po emotivní hádce než po racionální diskusi.

„Nechtějte vědět, jak se dochází k výsledné podobě,“ uvedl zdroj z Ministerstva zdravotnictví.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) prozradil, že už na ranní schůzi vlády se mluvilo o uzavření zbytků školských zařízení, která zůstala otevřená. Doma by tak zůstali žáci prvních a druhých ročníků a děti z mateřských a speciálních škol.

Plaga to však současně podmínil přísnějšími opatřeními ve firmách. V tom má podporu také u ministrů za ČSSD. Babiš a hlavně ekonomičtí ministři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) však na druhou stranu nechtějí provoz podniků nijak omezovat, varují před hospodářskými dopady.

Vláda tak nejspíš večer schválí podmínky pro „samotestování“ zaměstnanců, aby úhrada testů šla z veřejného pojištění. Zároveň dá ale firmám pomyslný nůž na krk.

„Podniky začnou buď víceméně denně testovat a zaměstnanci budou povinně nosit roušky, nebo se zavřou,“ uvedl další zdroj redakce z vlády.

Ještě před jednáním vlády se Babiš schází se zástupci opozice, zaměstnavatelů nebo odborů. Jejich postoj může původní návrhy změnit.

Na odpolední schůzce premiéra s opozicí se podle informací redakce hovořilo o omezení cestování mezi kraji, povinném testování ve firmách, uzavření všech škol nebo povinném nošení respirátorů na veřejnosti i v zaměstnání.

Aby měla přísnější opatření nějaký dopad, musí platit aspoň čtrnáct dnů. Vláda proto podle Babiše bude chtít prodloužit současný nouzový stav, který platí do neděle 28. února.

Záležet bude také na výsledné podobě pandemického zákona, který se projednává v Senátu a který má sloužit vládě jako nový právní rámec v boji s covidem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *