Testování ve firmách

Testování ve firmách

ECOTEST SALIVA – antigenní testy ze slin, vhodné pro samotestováná a testováná ve firmách. Výsledek do 15 min. 

Povinné antigenní testování ve firmách na COVID

Nejprodávanější zboží:

    
České roušky 50 ks České FFP2 respirátory Antigenní RychloTEST  Angigenní test ze slin  
České roušky a FFP2 respirátory

NÁVOD, jak se objednat na očkování

Povinné testování pro firmy dostává jasnou podobu. Koho se bude týkat a od kdy?

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat. V pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Firmám, které nebudou po zavedení povinnosti testovat, by mohla hrozit pokuta až 500.000 korun, uvedl premiér. 

„Je nějaký návrh, který se může změnit, že pro firmy od 250 zaměstnanců víc od 5. března to bude povinné,“ řekl Babiš. Pokud by bylo dostatek testů, bylo by podle premiéra možné zavést povinnost okamžitě. Firmy, které nebudou plnit podmínky, tedy nošení ochranných pomůcek a testování, by podle Babiše měly být zavřené.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu uvedl, že předsednictvo sociálních demokratů pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v sobotu v televizi Nova uvedl, že pro větší podniky by mělo být plošné testování povinné od 8. března, pro menší firmy později.

K Hamáčkově návrhu Babiš řekl, že vicepremiér by měl tedy vládě předložit seznam firem, které by měly být zavřené. Premiér poznamenal, že pokud by se zavřel celý průmysl, tak firmy, které exportují, přijdou o zakázky. „Ve finále se můžou dostat do bankrotu a bude tady plno nezaměstnaných,“ řekl.

Hospodářská komora (HK ČR) předpokládá, že povinnost testovat zaměstnance na koronavirus se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů. Odhadem půjde zhruba o tři miliony lidí. ČTK to dnes řekl mluvčí komory Miroslav Diro. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat od pátku 5. března.

„Předpokládáme, že povinnost testovat zaměstnance se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů z celkových 280.000 zaměstnavatelů. Podniky do 250 zaměstnanců totiž tvoří více než 99 procent zaměstnavatelů. Zaměstnávají ale jen zhruba 58 procent lidí,“ řekl dnes ČTK Diro. Podotkl, že největšími zaměstnavateli jsou přitom státní a veřejný sektor.

Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý podle něj mluvil s premiérem o zavedení povinnosti testovat zaměstnance v podnicích naposledy dnes ráno. Diro už v sobotu ČTK řekl, že komora je připravená podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na povinné, má však několik podmínek. Mimo jiné žádá, aby testování zaměstnanců bylo náležitě legislativně ukotveno a bylo tak například stanoveno, co dělat v případech, kdy se zaměstnanci testování organizovanému společnostmi budou bránit.

„Podnikatelé jsou připraveni zajistit si antigenní testy, stát ale musí zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, tedy aby zabezpečil dostupnost antigenních testů v počtech, které budou pro masové testování potřeba,“ řekl dnes Diro.

Zopakoval, že komora se v těchto dnech snaží zaměstnavatelům dodávky antigenních testů zabezpečit. „Ze svého rezervního fondu ochranných pomůcek v Pelhřimově už začala uvolňovat antigenní testy pro potřeby zaměstnanců podniků. V rezervách má připraveno okolo 500.000 testů, tento víkend jedná s dodavateli o výrazném navýšení skladových zásob a urychlení dodávek pro potřeby zaměstnanců firem,“ dodal mluvčí.

Zavedení povinného testování s vládou řeší také Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). „Řešili jsme dvě překážky, které tomu zatím bránily. To je dostupnost testů na trhu a legislativa. Po ověření se zdá, že by testů mělo být dost. Zavedení povinného testování podporujeme, považujeme ho za logický krok v aktuální koronavirové situaci,“ řekl dnes ČTK viceprezident svazu Jan Rafaj.

„Počítáme, že bude trvat dva až tři dny, než firmy dostanou první objednané várky samotestovacích sad. Ty mohou objednávat od 1. března. Jestliže vláda už vyřešila nutnou legislativu, aby zaměstnavatelům umožňovala testovat zaměstnance povinně, nic nebrání, aby podniky od 5. března povinné testování spustily,“ dodal. ZDROJ https://eurozpravy.cz/domaci/zdravotnictvi/povinne-testovani-zrejme-od-patku-pro-firmy-nad-250-lidi.cd1da487/

Chci povinné testování pro firmy nad 250 zaměstnanců od 5. března, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš v nedělním diskuzním pořadu Partie na CNN Prima News řekl, že v pondělí na vládě navrhne, aby od 5. března bylo testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci povinné. „Ten kdo nebude chtít testovat, bude muset zavřít,“ prohlásil.

Plošné testování zaměstnanců, nebo funkční chytrá karanténa ve firmě

Na povinné testování zaměstnanců firem by měl stát přispívat, radí Hospodářská komora

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testováním přijít i se systémem alespoň částečných kompenzací ze strany státu a zdravotních pojišťoven. Hospodářská komora tak reagovala na slova premiéra Andreje Babiše, který připustil plošnost povinného testování ve firmách.

„Vítáme, že vláda vnímá nezastupitelnou roli zaměstnavatelů při prevenci covidu-19. Zároveň si ale musí uvědomit, že masivnější testování bude znamenat nepochybně vyšší náklady pro podnikatele. Stát musí zároveň zajistit i dostatečnou kapacitu laboratoří, které velké množství testů v rozumném čase zpracují,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.Spolu s propadem poptávky a ekonomickou nejistotou by podle komory plošné testy znamenaly další výrazný zásah do napjatých firemních rozpočtů. „V modelovém příkladu firmy se 100 zaměstnanci, vyjdou ji dvě PCR testování měsíčně na více než 350.000 korun. U všech českých zaměstnanců mimo státní sféru, kterých je v tuzemsku 2,9 milionu, vyjde jedno testování na 5,1 miliardy korun,“ vypočetl Dlouhý.

Velkou příležitost vidí mnohé sektory zastoupené v Hospodářské komoře v tzv. antigenních testech, u kterých je diagnostika infekčního onemocnění založená na detekci antigenu a které mají výhodu v rychlosti testu (do 15 až 30 minut), snadnosti provedení a relativně nízké ceně. „Očekáváme, že laboratorní skupina ministerstva zdravotnictví už opravdu v řádu dní stanoví jasně veškeré zásadní parametry testů, jako je požadovaná senzitivita a specificita, a jednoznačně vydefinuje podmínky uznání antigenních testů jako diagnostické metody. Zdravotní pojišťovny pak musejí obratem stanovit podmínky úhrady, a to nejen testů samotných, ale i veškerých dalších nákladů, například zdravotnického materiálu. Testování musí být pro praktické lékaře finančně motivující,“ upozornil předseda sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

Česká republika v současnosti vykazuje podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nejvyšší procento pozitivních testů ze všech zemí Evropské unie. Denní nárůst potvrzených případů pozitivních na covid-19 se po víkendu vrátil nad 10 tisíc. ZDROJ https://echo24.cz/a/SQKqG/na-povinne-testovani-zamestnancu-firem-by-mel-stat-prispivat-radi-hospodarska-komora

Testování zdarma ve firmách má zelenou, rozběhne se do března

Zaměstnavatelé se mohou zapojit do plošného antigenního testování na covid. Musí ale splnit všechny podmínky pro odběrová místa.

Článek

Zdá se, že v příštích dnech až týdnech by se mohlo začít s větším testováním zaměstnanců na koronavirus v režii firem.

Některé podniky už sice své pracovníky testují, náklady ale platí z vlastních prostředků. Nyní se mohou zapojit do plošného testování, které funguje od prosince a je hrazené ze zdravotního pojištění.

Firmy ale musejí splnit podmínky, aby se do vládou schválené testovací akce „vešly“. Pokyny dostaly už koncem minulého týdne od Ministerstva zdravotnictví.

Jde o celkem sedm podmínek, které zformulovala náměstkyně ministra zdravotnictví pro ekonomiku a zdravotní péči Helena Rögnerová v dopisu pro vedení Svazu průmyslu a dopravy.

Podle nich musejí zdravotníci, kteří budou testování provádět, patřit do sítě antigenních testovacích center zdravotních pojišťoven.

Platí také povinnosti, že každý pozitivní antigenní test se ověřuje metodou PCR, že se všechny výsledky testů posílají do státem provozovaného Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) a ty pozitivní se hlásí hygienikům.

Pro samotné firmy bude větším oříškem splnění zbývajících podmínek, aby se testování mohlo hradit z veřejného zdravotního pojištění.

„Z hlediska praxe je asi nejkomplikovanější zřízení odběrového místa přímo ve firmách. To musí schválit krajský úřad a krajská hygienická stanice,“ řekl pro Seznam Zprávy viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Povolení k poskytování zdravotních služeb je totiž vázáno na konkrétní místo. A tak, i když zdravotníci patří do sítě testovacích center, musí pro každé odběrové místo získat zvláštní souhlas. Výjimku mají pouze zdravotníci, kteří už sídlí v areálu dotyčného podniku, většinou závodní praktici.

Obstarání příslušných povolení zabere minimálně několik pracovních dnů. „Myslím, že během tohoto a příštího týdne by to firmy mohly doladit,“ soudí Rafaj. Podle něj je tak reálné, že státem hrazené testování ve firmách se ve větším měřítku rozjede ještě do začátku března.

Aby firmy při testování podpořil stát, žádali zaměstnavatelé vládu už loni v létě. Později premiér Andrej Babiš řekl na tiskové konferenci, že by se stát mohl na úhradě antigenních testů podílet. Dlouhé měsíce ale nedošlo k výraznějšímu posunu, vláda sázela hlavně na plošné testování zdarma pro všechny obyvatele, které běží od druhé poloviny prosince.

Nakonec se pod pravidla plošného testování zahrnulo i testování ve firmách. Zaměstnanci se tak budou moci nechat otestovat jednou za tři dny. Pokud budou chtít firmy testovat zaměstnance častěji, budou muset testy navíc uhradit samy.

 

2 Odpovědi

  1. Jaroslava Sándorová napsal:

    Manžel je už očkovaný na covid ,musí jít ještě na povinné testy v práci?

  2. Martina napsal:

    Dobrý den, musím na testy v případě, kdy mi byly zjištěny protilátky na Covid?
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *