COVID PAS

COVID PAS

očkování proti covidu

Brzy se dostaneme do situace, kdy část populace bude očkovaná proti covidu a část ne. Informace o absolvované vakcinaci přitom bude velmi důležitá, především z mezinárodního hlediska. Hledá se proto řešení, jak se lidé budou moci prokázat, že už „mají píchnuto“. Bude jím forma mezinárodního očkovacího průkazu či covidového pasu, jenž dá lidem zelenou k určitým aktivitám (nabízí se třeba cestování). Stále častěji se totiž hovoří o tom, že očkovaní lidé dostanou řadu výhod, byť nad tím visí velký červený etický vykřičník.

COVID PASS

Můžeme tomu říkat různými způsoby, ale v konečném důsledku půjde o kartičku, která o konkrétním člověku řekne, že byl očkovaný proti koronaviru. Tato kartička bude navázaná na větší informační databázi, propojenou s mezinárodními systémy. Už je jisté, že něco podobného přijde, otázka je pouze kdy. Bude to totiž něco jako občanka či pas týkající se výhradně koronaviru, která se přeneseně může stát vstupenkou do normálního života.

Myšlenka mezinárodního očkovacího průkazu, do kterého by mohlo nahlédnout více zemí, není nová. Evropská komise o ní uvažuje několik let, po vypuknutí pandemie covidu se o tom pak začalo znovu intenzivně hovořit loni na jaře. Protože proti viru neexistuje žádný lék a SARS CoV-2 nemá ani tendenci odejít sám, bylo jasné, že jedinou cestou z této krkolomné situace bude očkování. A očkovaní lidé budou potřebovat způsob, jak se prokázat.Vznikající covidový pas nastínil už v listopadu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve Sněmovně. „Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse, než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,“ uvedl ministr a pokračoval: „Já jako řada z vás si pamatuji dobu, kdy se čekalo na hranicích, tehdy ještě s ostnatými dráty, a přejet hranici bylo něco, co si řada z nás neuměla vůbec představit. Teď je to všechno jinak a tato věc i v současné složité epidemiologické situaci by měla zjednodušit lidem cestování. Nic víc, nic míň.“

Žádná karanténa pro očkované Čechy

V současnosti české nemocnice vydávají lidem papírovou kartičku jako potvrzení o očkování proti covidu. Je to ale jen kus papíru spíše s informační hodnotou, žádnou právní ani vyšší zdravotní hodnotu nemá. Spíš to slouží k tomu, aby člověk věděl, že nemá zapomenout dorazit na druhou dávku. Podobný papír dostal i první očkovaný Čech, premiér Andrej Babiš (ANO) – s číslem 001.

Skutečný očkovací průkaz či covidový pas bude vypadat jinak. „Každému očkovanému proti covidu-19 bude vystaveno potvrzení. Využije se k tomu současný Informační systém infekční nemoci (ISIN) s novým modulem Vakcinace,“ nastínila pro Blesk Zprávy tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. „Jeho smyslem má být přehled o tom, kdo je očkovaný a kdo nikoli. To se využije v případě kontaktu s nakaženým, kdy nebude naočkovanému nařízená karanténa. Podobně nebude muset do karantény ani očkovaný po návratu z oblasti se zvýšeným výskytem onemocnění covid-19. Stejně to bude fungovat i při cestování do jiných zemí,“ doplnila mluvčí.

Podle ní se časem systém napojí na mezinárodní aplikaci EU, přičemž mezinárodní digitální očkovací průkaz by měl být spuštěn v květnu. „Český systém se zaměří i na sběr dat o proočkovanosti. Sledovat bude i hodnocení nežádoucích účinků. Samotné nežádoucí účinky se ale budou stejně jako dosud u jakýchkoli jiných vakcín hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ říká Peterová. A zdůraznila, že za očkovaného lze považovat pouze člověka, který absolvoval obě dávky a má vystavený očkovací certifikát.

Bez vakcíny do letadla ani krok?

Zmínili jsme cestování nebo aerolinky. Vše totiž směřuje k tomu, že kdo bude vlastnit covidový pas, dostane určitou sérii výhod, hlavně bude mít jednodušší přechod hranic. Celý cestovní ruch je stále paralyzovaný, létat mohou de facto jen lidé, kteří podstoupí test. Vyšetření vše prodražuje, navíc v případě PCR testu není příjemné. Ukázání pouhé kartičky o očkování by hypoteticky mohlo motivovat lidi k většímu kupování letenek.

Některé společnosti již deklarovaly, že výhody pro majitele covid pasů skutečně prosazovat budou. První takovou byla australská aerolinka Qantas – její šéf se pro televizi Channel 9 dokonce nechal slyšet, že neočkované lidi do svých letadel nepustí vůbec. Novinku spustí ve chvíli, kdy bude vakcína široce dostupná. „Bude to nezbytné,“ zmínil.

Trochu opatrněji na to šel Ryanair, který ve Velké Británii spustil kampaň „naočkujte se a leťte“. Také naznačuje, že lidi s vakcínou čeká jednodušší cestování. Sklidil za to ale silnou kritiku, jelikož kampaň odstartoval ve chvíli, kdy v celé zemi začínal tvrdý lockdown spojený s šířením nového kmenu koronaviru.

Celý obor však není za jedno. Mezinárodní rada letišť (ACI) se proti variantě povinného očkování ohradila, podle ní by to cestovní ruch naopak „zabilo“. Chce nechat variantu, aby si lidé mohli vybrat mezi vakcínou a testem. „Tak jako letecký průmysl umrtvila karanténa, povinnost očkování by udělala to samé,“ sdělil pro agenturu Reuters šéf ACI Luis Felipe de Oliveira. „Nemůžeme čekat, až bude očkování dostupné všude. Během přechodné doby budou vakcíny a testy hrát důležitou roli,“ dodal.

Právníci významně zdvihají obočí

A pak jsou tu další postižené obory, které zamýšlejí pro očkované osoby výhody. Nemusíme jít ani daleko – Škoda Auto uvedla, že kdo ze zaměstnanců vakcínu podstoupí, dostane za to něco extra. Jen zatím automobilka nezveřejnila více podrobností.

Doslovnou vstupenkou do běžného života bude očkování pro osoby v Izraeli. Tamní vláda sdělila, že kdo vakcínu dostane, bude moci znovu začít chodit do restaurací, účastnit se kulturních akcí a po kontaktu s nakaženým nebude muset absolvovat povinnou 14denní karanténu. Německo naopak zdůraznilo, že přesně touto cestou jít nechce.

Obecně se diskutuje, že očkovaní lidé by mohli mít jednodušší vstup do těchto míst:

  • Divadla a kina
  • Restaurace
  • Kulturní akce včetně koncertů
  • Sportovní utkání

Princip výhod aktuálně zkoumají odborníci na etiku a právníci. Odmítavě se k uvedeným možnostem staví na svém Twitteru například expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Že je spousta morálních otázek nevyřešených a existuje vážná obava ze zasahování do základních práv lidí, upozorňuje ve stati i britská Exeterská univerzita.

ZDROJ: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/665459/covidovy-pas-jak-bude-vypadat-a-bourliva-debata-o-vyhodach-pro-jeho-majitele.html

 

9 Odpovědi

  1. Zdeněk Sedlák napsal:

    Byl jsem již naočkován dvěma dávkami vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech.
    Jak lze zjistit nějakým testem, že mám protilátky v těle?
    Jak dlouho protilátky mohou v těle vydržet?

    Děkuji Sedlák, Brno

    • Peter napsal:

      Každá laboratoř dělá protilátky,bohužel zatím jsou zpoplatněny částkou cca 300-400 Kč.Obvolejte biochemické laboratoře ve svém městě a zeptejte se ev.kontaktujte svého praktického lékař,ten vám určitě poradí a řekne podrobnosti

    • Jarda napsal:

      Bohu žel, za 400-500 kč je to jen průkaz protilátek. Pokud chcete konkrétní hladiny, pak už to stojí okolo 1500 kč. Laboratoř někde poblíž jistě najdete na netu.

    • Iveta napsal:

      Laboratoře provádějí odběry na protilátky na Covid-19. Cena v Sokolově 300,- nebo 500,- dle konkrétní laboratoře

  2. Marie smitkova napsal:

    Kdo vystaví kovid pás?

  3. Lenka napsal:

    Jak si do pasu zapíšu protilátky proti nemoci i přes to,že nemám očkování? Jsou přirozeně získané.

  4. Josef Fanta napsal:

    Už po třetí se ptám kde vzít jméno a heslo když chci covidpass

  5. Lenka Vodičková napsal:

    Covid pas pro syna kterému je 14 let stáhnu kde a jak?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *