Očkování proti koronaviru v Německu

Očkování proti koronaviru v Německu

očkování proti covidu

Očkování proti koronaviru v Německu je propadák, kritizují politici. Zatímco Velká Británie a Izrael mají na počátku nového roku naočkován přes milion lidí, v Evropě vakcinace vázne. Navzdory propracovaným plánům, ochranu proti nákaze koronavirem dostal v Německu jen zlomek lidí, píše server deníku Bild.

Důvodem debaklu je nedostatek vakcín, který má na svědomí kancléřka Angela Merkelová. Prosadila, že země v létě přerušila rozběhnuté vyjednávání o vakcínách a nákup se z jednotlivých států přenesl na Evropskou unii, píše Bild.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) si jako nejvyšší prioritu stanovil loni na jaře nákup vakcíny. Spolu se svými kolegy z Francie, Itálie a Nizozemska vytvořil spolek, který měl získat pro jednotlivé země dostatek očkovací látky. Už 13. června oznámila společnost AstraZeneca, že uzavřela dohodu s Německem, Francií, Itálií a Nizozemskem na dodávku 400 milionů vakcíny. A jednání s dalšími výrobci byla rozjetá. V tu chvíli ovšem do procesu vstoupila kancléřka Merkelová (CDU) a to byl začátek debaklu, píše Bild.

Kancléřka odmítá kritiku v postupu získávání vakcíny. Chtěla zabránit „očkovacímu nacionalismu“.

„Nejde o očkovací nacionalismus. Spravedlivá distribuce vakcín neznamená, že se vzdáte svých vlastních zájmů,“ tvrdí Alexander Dobrindt (CSU). Němečtí poslanci nyní požadují objasnění debaklu získávání vakcín a zveřejnění smluv. Šéfka Komise Ursula von der Leyenová to odmítá. V dopise několika poslancům v polovině prosince napsala: „Zveřejnění jednání a smluv by ohrozilo dodání vakcín.“

ZDROJ: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/ockovani-proti-koronaviru-v-nemecku-je-propadak-kritizuji-politici-40346775

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *