Rouškovné pro důchodce

Rouškovné pro důchodce

Registrace očkování seniorů
Respirátor FFP2

Nové rouškovné pro důchodce podpoří Zeman i Maláčová. Jaké jsou šance na prosazení?

Začínají se objevovat první hlasy podporující další mimořádný příspěvek pro důchodce. Zatím má vše své „ale“, takže o rouškovém pro rok 2021 nelze s jistotou hovořit. Na čem bude návrh a schválení záviset?

Ještě neuplynuly ani dva měsíce od vyplacení rouškovného 5000 korun v prosinci minulého roku a už se objevují myšlenky o podobné dávce pro rok 2021. Otevřeně o tom začala hovořit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Co se týká zopakování rouškovného, my jsme říkali, že těch 5000 korun je mimořádný příspěvek pro starobní a invalidní důchodce a pro všechny, kdo čerpají pozůstalostní důchod. Je to kompenzace zvýšené inflace a také zvýšených nákladů kolem koronakrize. A pokud to bude potřeba i letos, tak ho ČSSD navrhne. Ale důležité je teď pro nás dotáhnout spravedlivou důchodovou reformu,“ uvedla Maláčová v pondělí na tiskové konferenci ČSSD.

Co může rouškovné ovlivnit

Podrobnější informace zatím neuvedla. Při úvahách lze nicméně vycházet z následujících předpokladů:

  1. Ministryně Maláčová naznačila, že rouškovné navrhne, pokud bude vysoká inflace a potrvají zvýšené náklady kolem koronaviru. V roce 2020 činila inflace 3,2 % a pro rok 2021 plánuje Česká národní banka inflaci kolem 2,2 %. Dá se očekávat, že zvýšené náklady s koronavirem u seniorů přetrvají, protože očkování má zatím pomalé tempo.
  2. Na podzim se konají volby do Sněmovny a lze předpokládat, že politické strany a hnutí se budou snažit získat přízeň seniorů. Rouškovné by tak mohly podpořit nejen současné vládní strany (ANO a ČSSD), ale také další, které mají mezi seniory část voličů.
  3. Valorizace pro rok 2022 bude pravděpodobně nižší, než letos. Počítá se totiž nejen z inflace, ale také z růstu reálných mezd. Mzdy letos ovšem příliš neporostou, a to vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci i proto, že byla zrušena superhrubá mzda. Zaměstnanci si tak fakticky polepší i bez navyšování platů a zaměstnavatelé k dalšímu zvyšování nebudou mít důvod. (Naopak, objevují se první obavy, že mzdy se naopak budou snižovat.) Je tedy možné, že politici budou chtít nízkou valorizaci kompenzovat rouškovným.

Tyto tři předpoklady naznačují, že návrh a schválení rouškovného číslo 2 je reálné, zatím na to ale nelze spoléhat. Jasněji by mělo být během jara a léta, kdy budeme znát letošní dopady koronaviru a také předvolební kampaň přejde v takzvanou „horkou fázi“. Volby totiž proběhnou už 8. a 9. října.

Zeman by rouškovné nevetoval

Proti schválení nového rouškovného by nebyl ani prezident Miloš Zeman. A byť ho aktivně přímo neprosazuje, návrh zákona by nevetoval. „Když to někdo navrhne, nebudu proti, ale sám to doporučovat nebudu,“ uvedl v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. Dodal ovšem, že mnohem důležitější je pro něj pravidelná valorizace důchodů.

„Pro mě je daleko důležitější, aby důchodci měli důstojnou valorizaci. To teď bude asi o 800 korun měsíčně. Vzpomeňte si na nedůstojnou valorizaci, která jeden rok byla 45 korun měsíčně. Tedy jednorázové dávky dokážu pochopit v nějaké kritické situaci, jako je pandemie, ale přál bych si , aby tady bylo důstojné zavedení valorizačního systému. A těch 800 korun měsíčně – pronásobte si to 12 a dostanete daleko vyšší částku než 5000,“ uvedl prezident Zeman.

Nutno ovšem podotknout, že prezident zmínil pouze průměrnou valorizaci, na kterou nedosáhne bezmála milion seniorů s důchodem nižším než 14000 korun. V Česku je navíc podle statistické důchodové ročenky téměř 60000 seniorů s důchodem nižším než 8000 korun, jejichž valorizace v roce 2021 činí méně než polovinu zmíněného průměru. Součet jejich roční valorizace je tedy nižší než 5000 korun.

ZDROJ: https://ceskeduchody.cz/zpravy/nove-rouskovne-pro-duchodce-podpori-zeman-malacova-sance-na-prosazeni

V lednu 2021 by se měly valorizovat důchody. V průměru se navýší o 5,8 procenta, tedy 839 korun, a dosáhnou na úroveň 15 336 korun. Kdo má důchod nižší, dostane přidáno méně, lidé s vyššími důchody budou mít více. O kolik se přesně zvýší důchod vám, si můžete spočítat v naší kalkulačce.

Vedle této valorizace, kterou ukládá zákon, dostanou důchodci také jednorázový příspěvek nazvaný rouškovné. Zde jsou všechny informace, které jsou o příspěvku pro důchodce zatím k dispozici (aktualizováno ke 14.12.2020):

O kolik peněz půjde?

Jednorázový příspěvek bude 5000 korun.

Komu bude rouškovné určeno?

Rouškovné dostanou všichni příjemci důchodů, tedy starobních, invalidních, sirotčích i vdovských (vdoveckých). Pokud někdo pobírá dva důchody, například starobní a vdovský, získá jen jeden příspěvek.

Kdy rouškovné dorazí?

Peníze by důchodci měli do 15.12., a to stejným způsobem, jako se dostávají důchody. Přesné termíny najdete zde.

Bude rouškovné jednorázové?

Ano, jde o jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun.

Jak rouškovné ovlivní exekuce a příspěvky v hmotné nouzi?

Zákon je připraven tak, aby rouškovné nemohlo být postiženo exekucí. Také se nebude započítávat jako příjem pro účely stanovení nároku na sociální dávky, nikomu tak nebude krácen například příspěvek na bydlení nebo jiné dávky v hmotné nouzi.

Kdy bude o příspěvku definitivně jasno?

Rouškovné již bylo definitivně schváleno a podepsal ho i prezident republiky.

Kolik bude příspěvek pro důchodce stát?

Podle ministryně financí Aleny Schillerové by rouškovné ve výši 5000 korun stálo předběžně státní rozpočet 18 miliard korun.

Na co je rouškovné určeno?

Peníze by neměly být primárně na nákup roušek, přestože tomu tak politici v čele s ministryní Janou Maláčovou říkají. Premiér Andrej Babiš řekl, že by senioři tyto peníze mohli použít třeba na léky, čistění zubních kanálků nebo výdaje spojené s pejsky a jinými domácími mazlíčky.

ZDROJ: https://ceskeduchody.cz/navody/rouskovne-pro-duchodce-vse-co-potrebujete-vedet

 

Jedna odpověď

  1. Pavlína Birova napsal:

    Bylo by dobré jim přidat aspoň 10000 ať mají na léky a pod… Na jídlo někteří nemají ani 14000 mohlo by se tohle napravit měsíčky příspěvek 10000 přidáno ten kdo má min pod 10000 1,2,3 stupeň invalidny jsou slabí nemocní potřebují hodně tady se noc nejlepší mohli by se nad tím trošku zamyslet než je nechat pochcipat hrůza tahle ta doba nikdy nic lepšího nebude

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *