Povinné respirátory FFP2

Povinné respirátory FFP2

Nejprodávanější povinné FFP2 respirátory:

Respirátory FFP2 / KN 95České FFP2 respirátoryRespirátor FFP2 NR baleno po 2 až 30 ksRespirátory FFP2 / KN95
České roušky a FFP2 respirátory

Respirátory FFP2 povinně v obchodech i veřejné dopravě, řekl Blatný

V obchodech, veřejné dopravě i nemocnicích povinné nosit respirátory FFP2, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podrobnosti vydá v pondělí jeho ministerstvo svým nařízením. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček neprosadil, aby se mohly otevřít všechny obchody, ani se o tom ve vládě nehlasovalo. „Za posledních několik dnů došlo k dalšímu zhoršení v České republice,“ řekl po jednání vlády ministr Blatný. Variantně budou moci lidé použít i nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky přes sebe. Je to podle něj míněno jako opatření nutné pro veřejně přístupná místa s velkou koncentrací lidí.

Blatný povinné respirátory FFP2 avizoval už dřív

Ministr zdravotnictví Jan Blatný už dříve avizoval, bude ve vládě prosazovat, aby co nejvíce lidí  kvůli šíření britské mutace koronaviru  muselo nosit respirátory FFP2 . „Toto by mělo poměrně zásadní význam,“ řekl ve středu při jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně. „Budu se snažit zapůsobit, aby maximum lidí muselo nosit respirátory,“ uvedl ministr zdravotnictví. „Jedna z věcí, kterou je potřeba nyní při změně stávající epidemické situace, je standardizace ochrany, a proto víme a budeme dělat všechno pro to, aby co nejvíce lidí užívalo FFP2 respirátor a tam, kde to z nějakého důvodu není možné, tak chirurgickou roušku, i třeba dvě přes sebe,“ řekl Blatný i po jednání výboru. ZDROJ: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mimoradne-jednani-vlady-otevreni-obchodu-havlicek-koronavirus-respiratory-ffp2.A210219_060436_domaci_kop

Místo otevření obchodů zpřísnění. Vláda zavádí povinné respirátory

Co byste měli vědět:

– Ministerstvo zdravotnictví v pondělí vydá mimořádné opatření, které zavádí povinné nošení respirátorů FFP2 nebo dvou chirurgických roušek na místech, jako jsou obchody, hromadná doprava nebo nemocnice. – Obchody v pondělí neotevřou, rozhodla podle vicepremiéra Karla Havlíčka vláda. „Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ napsal ministr na sítě. – Laboratoře ve čtvrtek odhalily 11 553 nakažených. Reprodukční číslo R vzrostlo na 1,15. Systém PES naopak klesl o pět bodů na 75. – Premiérův poradce Roman Prymula ve čtvrtek přes den řekl, že by kvůli zhoršující se situaci byl pro krátkodobý lockdown České republiky na dva až tři týdny. Sám se přitom večer objevil na fotbalovém zápase Evropské ligy mezi Slavií Praha a Leicesterem City. Andrej Babiš později uvedl, že se svým poradcem ukončil spolupráci.

Vláda obchody zatím neotevře

Kvůli špatné pandemické situaci spojené se šířením takzvané britské mutace viru vláda rozhodla, že obchody, které nemají výjimku, zatím nechá zavřené. Na Twitteru o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Od pondělí do obchodu a MHD jen s respirátorem FFP2 či dvojitou rouškou

Vláda na pátečním zasedání rozhodla, že lidé budou nově moci do obchodů, městské hromadné dopravy, nemocnic a dalších exponovaných míst vstupovat jen s respirátorem FFP2, nanorouškou nebo dvěma rouškami. Opatření vydá ministerstvo zdravotnictví v pondělí. Informoval o tom ministr zdravotnictví Jan Blatný. Přes víkend se vláda sejde s epidemiology a budou upřesňovat další opatření na nadcházející dny.

Obchodníci doufají v otevření, respirátory FFP2 u personálu zajistí

Obchodníci doufají, že po zhruba dvou měsících nuceného uzavření budou moci nadcházející pondělí otevřít. Čekají na jasná pravidla provozu, jsou připraveni se jim maximálně přizpůsobit. Pokud se prodejny otevřou, personál by v nich měl mít povinnost nošení respirátorů třídy FFP2. Podle prodejců se jedná o splnitelné pravidlo, přestože se jim tak opět zvýší náklady. Vyplývá to z úterní ankety mezi zástupci obchodních sítí. Společnost Knihy Dobrovský podle svého marketingového ředitele Adama Pýchy vítá jakékoliv konstruktivní návrhy, které umožní postupný návrat k běžnému stavu. Od počátku pandemie firma počítala s tím, že se bude muset vypořádat s mnoha nařízeními a omezeními. „Zásadní je, aby přijatá nařízení nekomplikovala nákup zákazníkům. Povinnost FFP2 respirátorů považujeme za splnitelnou, byť to představuje další nemalý náklad, což je v této době vždy důležité připomenout,“ uvedl Pýcha. Obuvnická firma Baťa respirátory FFP2 pro své pracovníky už objednala, nejpozději 22. února budou ve všech pobočkách pro personál k dispozici, řekla v úterý marketingová manažerka společnosti Denisa Jandová. Pro zaměstnance dále podle ní platí, že si musejí pravidelně dezinfikovat ruce, doporučené je také používání rukavic. Pro zvýšení bezpečnosti nechá firma Baťa podle Jandové ve vybraných prodejnách instalovat ionizační světla dezinfikující prostor.Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) vládě navrhne otevření obchodů od 22. února. Vláda by o tom podle něj měla rozhodnout za jeden až dva dny na mimořádném jednání. Kromě povinných respirátorů pro personál, nikoliv zákazníky, zůstanou v platnosti dosavadní pravidla jako limit 15 metrů čtverečních plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů či řízení front před a v obchodech. ZDROJ: https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/obchodnici-doufaji-v-otevreni-respiratory-u-personalu-zajisti_550218.html

V obchodních centrech budou všichni zaměstnanci povinně nosit respirátory FFP2

V obchodních centrech budou všichni zaměstnanci povinně nosit respirátory třídy FFP2. Zákazníkům bude používání respirátorů doporučováno, některá centra se chystají respirátory návštěvníkům rozdávat.
Článek
Tuto informaci oznámil po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) Jan Kubíček, předseda výkonného výboru Asociace nákupních center, a dodal: „Jsme rádi, že jsme se s panem ministrem dohodli na pravidlech, která umožňují znovuotevření. Potřebujeme dát jistotu obchodníkům i zákazníkům a chceme přijít s režimem, který bude dlouhodoběji udržitelný.“ Z dohody vyplynula povinnost respirátorů pro všechny pracovníky obchodních center. Asociace zároveň doporučila prostřednictvím svých členů instalaci kiosků s prodejem respirátorů FFP2. Kubíček očekává, že většina obchodních center na tento krok přistoupí, protože pokládá nákupní centra za součást řešení, nikoliv za problém. Ministr Havlíček chce, aby se obchody znovu otevřely 22. února. Rada vlády pro zdravotní rizika podle něj návrh přijala. Vláda by o obnovení provozu měla rozhodnout v nejbližších dnech na mimořádném jednání. V obchodech budou dále platit přísná hygienická a bezpečnostní pravidla. Personál musí nosit respirátory FFP2, pro zákazníky povinné nebudou. Nadále platí limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka a udržování dvoumetrových odstupů. Provozovatelé obchodů budou zodpovědní za režim pohybu zákazníků v prodejně. Vláda zakázala od 22. října kvůli šíření koronaviru maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci 2020. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je pouze prodej zboží základní potřeby. Lidé v kamenných prodejnách tak nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé, základní řemeslnické potřeby pro domácnost nebo elektroniku. ZDROJ: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-obchodnich-centrech-budou-vsichni-zamestnanci-povinne-nosit-respiratory-142735 Respirátor FFP2: V Rakousku je povinný, pro Čechy zase nepřijatelně drahý, tvrdí analytici Ochranná pomůcka v boji proti onemocnění COVID začíná nabývat na důležitosti. Řeč je konkrétně o respirátoru FFP2. Ten od pondělí musí nosit povinně občané v Rakousku na některých veřejných místech jako například v obchodních domech, v ordinacích lékařů či ve veřejné dopravě. Jaká je jeho účinnost? A dočkáme se jeho povinného zavedení nošení v nejbližší době i v České republice? V Rakousku je situace následující. Výjimku z povinnosti nosit respirátory FFP2 mají děti mladší 14 let, těhotné ženy a osoby, které si je nemohou nasazovat ze zdravotních důvodů. Sociálně slabší lidé dostanou respirátory zdarma. Podle ministerstva zdravotnictví k dnešnímu dni dostalo deset kusů respirátorů bezplatně 1,5 milionu seniorů nad 65 let. Desítky tisíc respirátorů dostala také zařízení, která pečují o bezdomovce. Celkem je připraveno k rozdání 1,7 milionů těchto pomůcek. Celkem se v Rakousku od počátku epidemie nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 398 tisíc lidí. S covidem-19 jich 7451 zemřelo.

Povinnost v Česku? Bude to drahé, tvrdí analytici

Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Uvádějí to někteří analytici. Ti hovoří o výdaji až 9000 korun měsíčně. Pětinu rodin by to podle nich mohlo uvrhnout do existenčních problémů. Vláda nyní čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů poradí Německo a Rakousko. Kabinet chce, aby případné stejné opatření v Česku neznamenalo pro občany finanční zátěž, řekl po dnešním zasedání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pokud se stanou respirátory typu FFP2 povinné, bude mít čtyřčlenná rodina několik možností. „Jezdit do práce a do školy, tam mít respirátor nasazený celou dobu. Tedy nejspíše každý člen domácnosti dva respirátory denně. To je nejdražší řešení, asi 8800 korun měsíčně. To samé, ale použít respirátor, který je možno dezinfikovat a prodloužit jeho životnost. Náklady měsíčně asi 3000 korun měsíčně,“ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Nejlevnějším řešením je podle něj jednou za dva měsíce nakoupit každému členu domácnosti nanošátek za 800 až 1000 korun. Ten průběžně dezinfikovat, přes noc vyprat. Náklady činí od 1600 korun měsíčně. „Tyto kalkulace ovšem platí za cen ze středy. V případě, kdy vláda na poslední chvíli vyhlásí respirátory jako povinné, pak maloobchodní cena logicky vzroste, a to nepochybně na násobky původních cen,“ upozornil Dohnal. Pokud by lidé lidé používali respirátor jednorázově, tedy jeden denně, pak při průměrné ceně 25 korun za respirátor by to pro čtyřčlennou rodinu znamenalo náklad zhruba 3000 korun měsíčně, doplnil analytik skupiny Natland Petr Bartoň. To je podle něj výrazný finanční šok pro rozpočty mnoha rodin. Při průměrném čistém příjmu rodičů pod 50 tisíc korun (dohromady) to znamená, že šest procent by padlo jen na roušky. Podle spotřebního koše Českého statistického úřadu je to zhruba tolik, kolik měsíčně průměrně utratí na stravování (mimo domov) a nebo na bytové vybavení a opravy, podotkl. Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD nebo v obchodech by znamenala značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. V těchto domácnostech se ročně utratí za léčiva a zdravotnické pomůcky 1891 korun na osobu, plyne z nejnovějších dat ČSÚ za rok 2019. Takovou finanční zátěž si chudé české domácnosti mohou dovolit maximálně po dobu čtyř týdnů, pak už by musely kvůli vyčerpávání finančních rezerv omezovat jiné výdaje, dodal. Pokud by všechny děti chodící do škol a všichni ekonomicky aktivní lidé v ČR začali najednou nosit respirátory, pak by to i podle Dohnala uvrhlo do existenčních problémů alespoň pětinu rodin. Protože vláda trpí nízkou a klesající důvěrou, a to zvláště mezi nízkopříjmovými skupinami, lze čekat, že právě tito lidé si respirátory nenakoupí. Takže do chudoby či nových exekucí to mnoho lidí neuvrhne, poznamenal.

Účinnost více než 90 procent

Respirátor, jehož oficiální název je respirační polomaska, má podle všeobecných výzkumů větší účinnost pro člověka, než klasická jednorázová rouška. Zakrývá ústa a nos tak, aby jeho nositel nevdechoval nefiltrovaný vzduch. Respirátory dělíme do tří tříd podle účinnosti – FFP1, FFP2 a FFP3. V České republice se uvažuje nad povinným užíváním respirátoru FFP2, který umí zachytit i velmi malé částice, narozdíl od respirátoru FFP1. Pořizovací cena se na srovnávacím portálu Heureka.cz pohybuje za cenu od několika desítek korun za balení. Je však vyšší, než u jednorázových roušek. Ve státních rezervách je podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) asi 16 milionů respirátorů. Předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs uvedl, že čeští výrobci nanovlákenných respirátorů ochranné třídy FFP2 nyní disponují měsíční výrobní kapacitou čtyři miliony kusů a v případě potřeby mohou výrobu bezodkladně navýšit na pět milionů měsíčně. „Vedle nanovlákenných respirátorů FFP2 se v České republice vyrábějí také konvenční respirátory ochranné třídy FFP2. Tuzemská měsíční výrobní kapacita je díky tomu o další miliony kusů vyšší,“ dodal.

Různé varianty

U respirátorů najdeme hned tři různé varianty, které se dělí podle toho, o jaký model respirátoru jde. Tyto varianty jsou označeny písmeny – R, NR a D. U respirátorů s označením R je možné jejich použití opakovaně. Ty s označením NR jsou určeny pouze na jednorázové použití a poskytují ochranu na 24 hodin. Poslední model respirátoru s označením D splňuje požadavky na odolnost vůči zanášení výdechového ventilu. ZDROJ https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/respirator-ffp2-v-rakousku-je-povinny-pro-cechy-zase-neprijatelne-drahy-tvrdi-analytici-1377350#

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *