Kdy se otevřou školy?

Kdy se otevřou školy?

Kdy se otevřou školy

Nejprodávanější zboží:

    
České roušky 50 ks České FFP2 respirátory Antigenní RychloTEST  Angigenní test ze slin  
České roušky a FFP2 respirátory
FFP2 RESPIRÁTOR

Do škol se všichni žáci vrátí nejdříve v únoru

Kdy se otevřou školy? I příští týden budou školy pokračovat v současném režimu výuky. Na Twitteru to v pondělí uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). Aktuálně jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních.Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová dříve řekla, že prioritou resortu je zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol. V lednu se to ale nestane.

„K výuce se nicméně vrátí jako první (maturanti či žáci devátých tříd), jakmile to bude možné,” sdělil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Jako stupeň pět do začátku února

„Školy budou i v příštím týdnu, tj. od 25. ledna, pokračovat ve výuce dle současného režimu, který odpovídá stupni 5 matice opatření PES,” napsal Plaga.

Blatný původně předpokládal, že k nějaké formě prezenční výuky by se žáci závěrečných ročníků ZŠ a SŠ mohli vrátit právě nejdříve od 25. ledna. Nakonec se tak stane nejdříve v únoru.„Dohodli jsme se na tom, že zatím není vhodné, aby se zvyšoval počet tříd, které navštěvují školy. Je potřeba dosáhnout zejména stabilizace stavu a ústupu zatížení nemocnic,” poznamenal Blatný.V Česku platí opatření podle nejpřísnějšího pátého stupně protiepidemického systému PES. Pro případné zmírnění opatření musí index PES v nižším pásmu zůstat aspoň sedm dní. Ve čtvrtém stupni je index k dnešku pátý den, zůstává na 70 bodech z celkových sta.

Kdy se otevřou školy? Koronavirus aktuálně V Rakousku se od příštího týdne uvolní koronavirová opatření. Otevřou se obchody, muzea nebo školy

Kdy se otevřou školy? Plaga řekl, kdo má hlavní slovo!

Ministr školství Robert Plaga byl hostem nedělního diskuzního pořadu Partie, kde se pochopitelně řešilo obnovení prezenční výuky. Kvůli zpřísnění opatření dnes nedošlo k avizovanému návratu některých žáků do lavic. Jak to bude dál?

Ministr ve vysílání zopakoval, že hlavní slovo v rozhodování o tom, kdy se žáci a studenti do škol vrátí, bude mít ministerstvo zdravotnictví. Se současným ministrem Janem Blatným (za ANO) se Plagovy podle jeho vyjádření zatím komunikuje lépe než s jeho předchůdci.

Do škol může nyní chodit zhruba 216.000 žáků prvních a druhých tříd, 27.000 žáků speciálních škol a 365.000 dětí ve školkách. Návrat dalších ročníků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení, řekl tento týden ministr Plaga ve Sněmovně.

Kdy by se mohly do lavic vrátit alespoň žáci a studenti posledních ročníků, kteří podle expertů potřebují prezenční výuku nejnaléhavěji, zatím stále není jasné.

Dokdy bude omezená výuka? Žáci by se mohli za speciálních podmínek vrátit do škol

Návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. Od 1. února je pravděpodobné otevření malotřídních škol. V případě úvah o závěrečných ročnících základních a středních škol bude záležet na tom, jak vývoj epidemie posoudí ministerstvo zdravotnictví. Ve Sněmovně to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle něj by se v únoru mohlo do škol vrátit víc žáků, pokud by se ve školství začaly využívat takzvané kloktací testy na covid-19.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) plánuje seznámit vládu se změnami v protiepidemickém systému PES. Úpravy opatření by měly platit od 1. února. Ministr předpokládá, že zhruba v polovině března přijde s další aktualizací. Minulý týden uvedl, že v pátém stupni pozměněného systému by mohla být povolena prezenční výuka pro malotřídky, deváťáky a poslední ročníky středních škol. Nyní jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Zvažoval se i možný návrat zbytku prvního stupně.

„Samozřejmě musí být návrat bezpečný a každý z nás si přeje, aby to byl návrat již trvalý, aby podmínky byly takové, že ve školách žáci již na prezenční výuce mohou vydržet,“ řekl dnes Plaga. „Já si to dovedu představit ve stupni pět u malotřídek, kde se bavíme skutečně o malém počtu žáků,“ uvedl. Týkat by se to podle něj mohlo malotřídek do 75 žáků. Hodlá ale respektovat ministerstvo zdravotnictví, na jehož rozhodnutí bude záležet. „Dnešek nebo 1. únor pro mě není žádné datum, kdy by mělo být po epidemii, to znamená, není to ani žádné datum, které by mělo být klíčové pro školství,“ dodal.

Zmírňování opatření se řídí protiepidemickým systémem (PES).

Základní školy a školky

Ministr zdravotnictví Jan Blatný věří, že se ministerstvu zdravotnictví v únoru podaří zajistit plošnější model pravidelného testování ve školách třeba s využitím takzvaných kloktacích testů.

Podle ministra školství Plagy by se tak mohlo do lavic vrátit víc žáků. Vše podle něj ale bude záležet na tom, jak se podaří vyřešit logistiku. Poukázal na to, že v každém ročníku je přibližně 100 tisíc dětístředních škol je kolem 1200 a základních škol zhruba 4200.

Třeba v případě středních škol, jejichž zřizovateli jsou většinou kraje, by podle něj na zajištění testování ve školách měla spolupracovat územní samospráva s centrálními složkami státu a případně Ústředním krizovým štábem.

Střední školy a střední odborná učiliště

Datum otevření středních škol prozatím není známo. Vyjasnit situaci by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný, který představí změny v protiepidemickém systému PES.

Vysoké školy

Datum otevření vysokých škol prozatím není známo. Vyjasnit situaci by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný, který představí změny v protiepidemickém systému PES.

Víceletá gymnázia a ZUŠ

Datum otevření víceletých gymnásií a ZUŠ prozatím není známo. Vyjasnit situaci by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný, který představí změny v protiepidemickém systému PES.

Zavřené školy – jaro 2020

Školy musely na výuku na dálku přejít už na jaře, když 10. března vláda vyhlásila zákaz prezenční výuky na všech školách od základních až po vysoké, od 12. března nařízení platilo i pro mateřské školy. V následujících týdnech se sice několikrát formálně měnilo, kdo nařízení vyhlašuje, prakticky ale zůstalo nezměněné až do 20. dubna. Poté nastalo postupné rozvolňování opatření, účast na prezenční výuce ale zůstala až do konce školního roku dobrovolná.

Zdroj: https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/dokdy-bude-omezena-vyuka-zaci-by-se-mohli-za-specialnich-podminek-vratit-do-skol-1367546 https://stars24.cz/zpravy/z-domova/26051-kdy-se-otevrou-skoly-plaga-rekl-kdo-ma-hlavni-slovo

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *