Antigenní test ze slin

Antigenní test ze slin

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je antigen_1_1_1600px_v-1024x683.jpg.
KOUPIT Antigenní test ze slin
zcela neinvazivní antigenní test
Určeno pro samotestování

RYCHLOTEST ZE SLIN NA KORONAVIRUS

Antigenní test ze slin na koronavirus. Přítomnost koronaviru se detekuje z lidských slin. Výsledek testu je do 15 minut. JEDNODUCHÝ TEST PRO DETEKCI ANTIGENU COVID-19 VE VZORCÍCH SLIN. Rychlý a jednoduchý test pro detekci antigenu covid-19 ve vzorcích slin nebo hlenu.

Okamžitý spolehlivý test na COVID-19

Výhodná cena při nákupu většího balení. Pro výhodnou slevu nás kontaktujte. 

Rychlotest přímo zjišťuje přítomnost specifických proteinů z SARS-CoV-2 viru ve vzorcích lidských slin. Jednokrokové testovací zařízení na antigen SARS-CoV-2 N/S je jednokrokový
imunotest na bázi laterálního proudu pro kvalitativní detekci nového N/S antigenu koronaviru ve vzorku slin. Tento produkt slouží k získání vizuálních, kvalitativních výsledků a je určen pro profesionální použití. 

VÝHODY:

 • Jednoduché použití
 • Pohodlný odběr vzorků
 • Výsledek do 15 minut

Místo výtěru z nosohltanu testy ze slin nebo kloktací. Nové metody odběru mohou pomoci v boji s pandemií

V Česku by měl být během ledna k dispozici nový typ testu na covid-19, u něhož se při odběru vzorku nepoužívá výtěr z nosohltanu. Uvedl to ředitel a hlavní vývojář firmy Diana Biotechnologies Václav Navrátil. Metoda, kterou společnost sídlící ve Vestci u Prahy vyvinula, využívá sliny. Před několika týdny byl uveden také test vzešlý ze spolupráce Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM UP) a soukromé sféry. Při něm člověk kloktá tekutinu, kterou pak vyplivne do kalíšku se speciálním práškem.

Metody odběrů vzorků ze slin a pomocí kloktání mohou nahradit běžný a pro mnohé nepříjemný výtěr nosohltanu štětičkou. Cílí i na ty, kteří podstupují testování pravidelně a opakovaně. Vzorky jsou pak v obou případech vyšetřeny v laboratořích metodou PCR.

Autoři nových postupů zdůrazňují, že komfort odběru je zcela nesrovnatelný s metodami, které jsou používané dnes, tedy odběrem štětičkou z nosohltanu. Oproti nim jsou mnohem méně bolestivé a mohou tedy k testům přivést i lidi, kteří by se jinak otestovat nenechali.

Test ze slin

„Nyní finalizujeme uvedení do praxe ve vybraných laboratořích, během ledna by testy měly být k dispozici,“ uvedl k testům ze slin Navrátil. Dodal, že zájem je ze strany státních institucí, firem i veřejnosti. Společnost nyní dovede připravit statisíce testů měsíčně. „Samotných testů už vyrobíme více, ale postupně nabíhá výroba odběrových sad,“ upřesnil. Dodal, že o spolupráci společnost jedná primárně s diagnostickými laboratořemi.

Navrátil už dříve řekl, že testy ze slin mají srovnatelnou citlivost s těmi, které využívají standardní postup. „Pozitivních případů bylo ze stěrů odhaleno 105, zatímco ze slin 109,“ uvádí společnost ve zprávě.

Firma je otestovala ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Bulovka. Podle vědce také u testů vyvinutých ve Vestci není nutné samostatně izolovat virovou RNA, což je nejtěžší krok analýzy. Výsledná cena bude pro testované zhruba stejná jako u ostatních PCR testů. „Jako výrobci finální cenu neurčujeme, to je v režii laboratoří a pojišťoven,“ dodal Navrátil.

Kloktací test 

Pro snazší a šetrnější odběr vzorků u onkologických pacientů trpících problémy se sliznicí byl na Univerzitě Palackého původně vyvíjen test, který využívá kloktání. Podle projektového manažera ÚMTM Petera Vanka ho nyní využívají, nebo o něj mají zájem například umělecké soubory, které podstupují testování opakovaně.

„Klinicky jsme GARGTEST validovali na počtu 459 párových vzorků pacientů a srovnali jsme ho s klasickým výtěrem z nosohltanu. Výsledky standardního odběru se od samoodběru GARGTESTem signifikantně nelišily a byly funkčně srovnatelné, což je výborná zpráva,“ uvedl ředitel ÚMTM Marián Hajdúch.

Podle Lubomíra Němce ze společnosti IntellMed, která produkt vyrábí, nyní firma může vyrobit 70 tisíc až 100 tisíc kusů měsíčně. „Pokud by byla poptávka větší, než je výrobní kapacita, jsme schopni ji v průběhu dvou tří týdnů navýšit na dvojnásobek,“ poznamenal.

Na dotaz ohledně počtu distribuovaných testů Němec uvedl, že jde zatím asi o tři tisíce kusů. „Zahájili jsme to teprve v období vánočních svátků,“ podotkl. Nyní firma řeší spolupráci s laboratořemi připravenými zpracovat takto získané vzorky. Vanek doplnil, že jako nadstandard testování touto formou nabízí také laboratoře v Praze a samoodběrová sada by měla být dostupná také na internetu.

ZDROJ: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3250640-misto-vyteru-z-nosohltanu-testy-ze-slin-nebo-kloktaci-nove-metody-odberu-mohou-prispet

Naše testy ze slin jsou stejně spolehlivé jako výtěry nosu, řekla firma

Testy na covid-19 ze slin jsou podle firmy Diana Biotechnologies, která je vyvinula, srovnatelně citlivé jako výtěr z nosohltanu. Na srovnání s nejběžnější metodou pro test PCR spolupracovala s Nemocnicí Na Bulovce, uvedla firma v tiskové zprávě.

Minulý týden byly představené také testy, které používají kapalinu, kterou si testovaný vykloktá ústa. Ministr zdravotnictví Jan Blatný k novým metodám testování obecně řekl, že se jimi zabývá laboratorní skupina ministerstva.

„Zachytily dokonce o několik pozitivních případů více. Jsou tak vhodné pro nalezení nákazy v nejranější bezpříznakové fázi,“ uvedla firma. Umožňuje tak, aby si odběr provedl sám testovaný i doma, odkašle si a odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky. Vzorek se stejně jako u odběru z nosohltanu vyhodnocuje v laboratoři, analýza je podle firmy ale jednodušší.

„U nové metody není nutné samostatně izolovat virovou RNA, což byl doposud nejkomplikovanější krok celé analýzy. Odběrové zkumavky jsou navíc uzpůsobené pro automatizaci. To umožní každé testovací laboratoři při plné automatizaci navýšit kapacitu až na deset tisíc vzorků denně. Výsledky testů budou k dispozici v řádu několika hodin,“ uvedl výkonný ředitel firmy Václav Navrátil. Firma je chce uvést na trh ještě před koncem roku, výrobní kapacita je až dva miliony kusů měsíčně.

Firmy se snaží vyvíjet odběrové metody, které by eliminovaly nepříjemný odběr výtěrovou štětičkou z nosohltanu. Za metodou založenou na principu kloktání v ústní dutině stojí tým Mariána Hajdúcha, ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Právě on byl šéf ministerské laboratorní skupiny, po neshodách z jejího čela minulý týden odešel.

Kromě testů využívajících laboratorní zpracování vzorku, takzvanou PCR metodu, při níž se musí pomnožit virová RNA, se v ČR zhruba od poloviny listopadu využívají také antigenní testy. Ty využívají vzorek z nosohltanu, ale není nutné jeho zpracování v laboratoři. Díky tomu je výsledek známý za 15 minut, testy jsou ale méně přesné, mají tak podle odborníků omezené způsoby využití.

„Je to jako hrábě se širokými zuby, které z louky seberou ty největší kameny,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Blatný. Od poloviny listopadu se testy využívaly na testování klientů lůžkových sociálních služeb jako jsou například domovy pro seniory. Od pátku začne také testování zájemců z řad učitelů a v sobotu návštěv těchto sociálních službách. Dál testovat se budou už jen zaměstnanci, klienti nikoliv.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/test-koronavirus-covid-19-firma-diana-biotechnologies.A201203_153501_domaci_mkop

Testy ze slin spustí ostrý provoz od ledna, britskou mutaci viru poznají

Česká firma DIANA Biotechnologies v lednu spustí ostré testování nemoci covid-19 pomocí vzorků slin – antigenní test ze slin. Vyvinula je v laboratořích ve Vestci u Prahy, tam se také připravuje ke startu sériové výroby.

Běžné PCR i antigenní testy pracují s výtěrem z nosohltanu, což není nejpříjemnější procedura. Díky českému vynálezu však mohou být od ledna testy o něco příjemnější.

Testy firmy DIANA Biotechnologies pracují se vzorkem slin odebraným do speciální nádobky. Jde o formu PCR testování, stejnou, jakou se vyhodnocují zatím nejvíce používané stěry z nosohltanu. Kromě toho firma slibuje i rychlejší zpracování výsledků.

„V současné době probíhají přípravy instalace našich testů ze slin do několika testovacích zařízení v Česku, testovat se začne od ledna 2021. Počítáme s tím, že v lednu zahájíme i masovou výrobu našich testů ze slin,“ řekl Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel DIANA Biotechnologies.Podle informací SZ Byznys začne testování zatím ve dvou laboratořích v Česku. Které to budou, firma oznámí po Novém roce.

DIANA Biotechnologies plánuje i dál vyrábět i testy z nosohltanu. Její PCR testy, a to jak ty z nosohltanu, tak i nové ze slin, v laboratoři detekují genetickou informaci viru covid-19.

Podle Martina Dienstbiera testy počítají i s možnými mutacemi nového typu koronaviru.

„Naše PCR testy ze stěru nosohltanu i ze slin jsou od začátku navrženy tak, že při diagnostice detekují dva geny viru covid-19. Díky tomu i v případě, že by jedna z cílených sekvencí zmutovala, bude test stále detekovat přítomnost druhého genu. Různé mutace viru, které se ve světě vyskytují, včetně těch z Británie, navíc pravidelně sledujeme a vyhodnocujeme možnou reakci testů na ně. Doposud se nevyskytla žádná rozšířená mutace, kterou by naše testy nedetekovaly,“ vysvětluje Martin Dienstbier z DIANA Biotechnologies.

Testy ze slin počítají se samoodběrem, výrobce proto plánuje, že budou vhodné například pro velké provozy nebo veřejné instituce, které potřebují pravidelně testovat své zaměstnance. Na výsledek se čeká několik hodin a zpracování odběrových nádobek má být z velké části automatizované. Jedna laboratoř by tak denně zvládla zpracovat až 10 tisíc vzorků, odhaduje výrobce.

ZDROJ: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/testy-ze-slin-spusti-ostry-provoz-od-ledna-britskou-mutaci-viru-poznaji-134885

 

9 Odpovědi

 1. Petr Hejný napsal:

  Dobrý den, píšete o testu na Covid ze slin. Mám zájem si testovat doma děti. Kde je možné si ten test objednat, koupit? Děkuji za informaci.

 2. Radana Jahnova napsal:

  Jak postupovat pokud bych mela zajem o test ze slin, mam nastupovat do noveho zamestnani
  a nerada bych opetovne podstupovala vic neprijemny test sterem z nosohltanu. Je potreba
  nejaka zadanka od oboddniho lekare nebo je to bezplatne jako ster.

  Dekuji
  Jahnova
  Praha 2

 3. Novotná napsal:

  Dobrý den, prosím Vás potřebuji testovat firmu kde je 100 zaměstnanců.
  Prosím Vás dáváte slevy při větším odběru. Jedná se mi o Testy ze slin ecotest Saliva. Děkuji Novotná

 4. Michaela napsal:

  Dobrý den, nejsem ještě 90 dní od pozitivního testu na coronavir. Je tím pádem možné, že by mi ten test ze slin hodil třeba falešně pozitivní výsledek?
  Moc děkuji

 5. Věra Cejnková napsal:

  Dobrý den, zaměstnavatel nám bude dělat testy výtěrem z nosohltanu. Chtěla bych použít testy Saliva ze slin. Mohu předložit tento test zaměstnavateli? Děkuji za odpověď.

 6. Marie Brožová napsal:

  Dobrý den!
  Z důvodů návštěvy kadeřnictví potřebuji absolvovat antigenní test zdarma (na 3 dny),
  nejraději test ze slin. Bydlím v Praze 8 a nevím, kde odběrové místo hledat. Moc děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *