Očkování proti COVIDU pro veřejnost

Očkování proti COVIDU pro veřejnost

očkování proti covidu

Na očkování proti covidu se bude objednávat od února, oznámil Babiš

Od 15. ledna bude spuštěn rezervační systém na očkování pro seniory nad 80 let. Od 1. února bude systém spuštěn pro všechny občany. 

Senioři nad 80 let si budou moci rezervovat termín osobně, přes svého praktického lékaře, případně zavoláním na linku 1221, kde s nimi bude žádost vyplněna, tvrdí Babiš.

Ostatní občané se budou moci objednat od února s tím, že vyplní konkrétní údaje o svém věku, zdravotním stavu a povolání. Systém jim následně určí termín očkování. Správnost údajů bude podle premiéra ověřována, aby nedošlo ke zneužívání.

O pořadí rozhodne centrální registr očkování

Centrální registr očkování to naprogramuje a samozřejmě každý, kdo se tam rezervuje, musí vyplnit údaje,” tvrdí Babiš. Zdravý člověk, kterému je 66 let, podle Babiše dostane termín později než například pětašedesátiletý zájemce s vysokým tlakem, obezitou nebo závažným onemocněním plic. Očkování COVID.

Dříve přijdou na řadu i lidé trpící cukrovkou či onemocněním ledvin. Za zaměstnání budou preferováni pracovníci integrovaného záchranného systému, kritické infrastruktury, zdravotnictví, školství či sociálních služeb.

„Byl bych rád, kdybychom to stihli do konce září,“ řekl Babiš k očkovacímu plánu.

Očkovací látka bude v průběhu ledna přicházet „každý čtvrtek”

Kde se nechat očkovat proti COVID-19

„Ministerstvo zdravotnictví připravuje spuštění Centrálního registračního systému, který dotyčné, v případě že spadají do prioritních skupin, upozorní na termín a místo očkování. A to prostřednictvím e-mailu nebo SMS. V případě potřeby mohou oznámení učinit také praktičtí lékaři,“ sdělila Novinkám tisková mluvčí resortu Barbora Peterová. „Systém by měl být spuštěn 15. ledna,“ doplnila.

Odkazovala přitom na tzv. indikační skupiny k očkování, které rozdělují obyvatele ve Strategii očkování proti nemoci covid-19.

Podle ní by měli přijít na řadu nejprve osoby starší 65 let a chronicky nemocní pacienti, následně pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví v oblasti epidemie, pracovníci v sociálních službách, příslušníci armády a dalších prvků kritické infrastruktury a v poslední vlně další lidé, kteří budou mít o očkování zájem.

1. Osoby ve věku 65 let a více a bez ohledu na věk chronicky nemocní pacienti uvedených skupin:

a) Chronická respirační onemocnění (CHOPN, bronchiektázie, plicní fibrózy – cystická fibróza, idiopatická plicní fibróza, PCD)
b) Rezistentní hypertenze (zvýšený TK 140/90 mmHg a vyšší navzdory nejméně trojkombinaci antihypertenziv)
c) Závažné dekompenzované onemocnění srdce (srdeční selhávání a ICHS, zejména stav po AKS a po revaskularizaci, kardiomyopatie)
d) Obezita (BMI > 35 kg/m2)
e) Hemato-onkologické onemocnění
f) Závažné onemocnění ledvin a jater
g) Závažný, farmakologicky řešený diabetes mellitus
h) Pacienti po transplantaci solidního orgánu nebo kostní dřeně
i) Pacienti se vzácným genetickým onemocněním, kteří pro svou intelektovou
nedostatečnost nebo vývojové poruchy chovaní, nebo další postižení,např. mobilityči respiračních funkcí jsou ve zvýšeném riziku závažného průběhu onemocnění covid-19
j) Pacienti s léčbou nebo stavy ovlivňující cíleně imunitní systém (imunosuprese)

2. Zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví

a) Oddělení ARO, JIP
b) Urgentní příjem
c) Zdravotnická záchranná služba
d) Infekční oddělení
e) Plicní oddělení, lůžková interní a kardiologická oddělení, lékaři
otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
f) Všeobecní praktičtí lékaři, praktičtí lékaři pro děti a dorost
g) Geriatrická oddělení, léčebny dlouhodobě nemocných
h) Pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví provádějící epidemiologická šetření v ohnisku nákazy
i) Pracovníci odebírají a zpracovávající biologické vzorky k vyšetření na COVID-19
j. Ostatní zdravotničtí pracovníci, zubní lékaři, farmaceuti.

3. Pracovníci a uživatelé pobytových a odlehčovacích sociálních služeb, poskytovatelé domácí zdravotní péče

4. Pracovníci kritické infrastruktury dle krizového zákona a nařízení vlády o kritériích pro určení prvku kritické infrastruktury – integrovaný záchranný systém, pracovníci energetiky, vláda, krizové štáby, armáda, pedagogičtí pracovníci a další.

5. Ostatní pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví provádějící výkon státního zdravotního dozoru, zaměstnanci dalších orgánů státní správy vykonávajících kontrolní činnost (např. SZPI, SVS ČR, ČIŽP, ČOI apod.)

6. Další pojištěnci, kteří mají zájem o očkování 

Očkovací plán je podle řídícího týmu Chytré karantény připravený tak, aby se očkovalo co nejrychleji. „Nechceme mít vakcíny v mrazácích. Připravovaný registrační a rezervační systém umožní dodané vakcíny co nejrychleji dostat k lidem, kteří se budou chtít naočkovat,“ napsali jeho zástupci na Twitteru.

V Česku se začalo s očkování proti nemoci covid-19 stejně jako v dalších zemích EU v neděli 27. prosince. Čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice od té chvíle mohly využít 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Dalších 19 500 dávek do Česka dorazilo ve středu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *