Vakcína COVID-19

Vakcína COVID-19

S koronavirovými vakcínami se na černém trhu roztrhnul pytel

Jako houby po dešti se začaly na internetovém černém trhu množit nabídky koronavirových vakcín. Jednu vakcínu si prodejci cení zhruba na pět tisíc korun. Upozornili na to výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point, kteří však varují, že může jít také o podvod.

„Koronavirové vakcíny jsou žhavé téma. Na trend reagují i kyberzločinci a snaží se nachytat uživatele, kteří hledají informace a novinky. Na dark netu také vidíme řadu prodejců nabízejících vakcíny, ale ještě je brzy, abychom mohli jasně říci, jestli se jedná o skutečné vakcíny, nebo je to jen další podvod,“ prohlásil Daniel Šafář, bezpečnostní expert Check Pointu.

Výzkumníci podle něj objevili například prodejce, který na černém internetovém trhu nabízel schválenou vakcínu Pfizer za 250 dolarů, tedy v přepočtu za 5330 Kč. „Prodejce tvrdí, že má k dispozici zásoby nově schválené vakcíny Pfizer a může je odeslat do Velké Británie, USA nebo Španělska,“ konstatoval Šafář.

Zdůraznil přitom, že podobných nabídek je na darknetu daleko více. Je možné narazit například na reklamy „koronavirová vakcína za 250 dolarů“ nebo „Rychle nakupte, vakcína na koronavirus k dostání právě teď“.

Pojítkem mezi jednotlivými nabídkami je platba ve formě bitcoinů. Ať už jsou nabídky vakcín skutečné, či jde pouze o podvod, platba v kybernetické měně značně znesnadňuje možnosti odhalení skutečné identity prodávajících.

Celou záležitostí se začaly zabývat také Europol a americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Žádné oficiální stanovisko k nabízeným vakcínám ale zatím nepadlo.

ZDROJ: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/s-koronavirovymi-vakcinami-se-na-cernem-trhu-roztrhnul-pytel-40346462

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *