Britská mutace

Britská mutace

Britská mutace koronaviru COVID-19 příznaky

Nejprodávanější povinné FFP2 respirátory:

    
Respirátory FFP2 / KN 95 České FFP2 respirátory Respirátor FFP2 NR baleno po 2 až 30 ks Respirátory FFP2 / KN95 
České roušky a FFP2 respirátory

Povinné nošení respirátoru. 

Kde koupit dětský respirátor FFP2, FFP3? Drakonická opatření

Riziko britské mutace. Nejde jen o to, že je infekčnější

Rychlejší šíření nemusí být jedinou vlastností, kterou tzv. britská varianta koronaviru mění průběh epidemie. Jsou první signály o tom, že kvůli ní může být nakažený člověk infekční delší dobu. Vše ale vyžaduje další zkoumání. Vlastnosti takzvané britské varianty koronaviru, označované také zkratkou B.1.1.7, zkoumali američtí vědci z Harvardovy univerzity a Yaleovy univerzity i několika dalších institucí.

Podle jejich závěrů není pravdou, že by tato varianta v těle způsobovala větší virovou nálož než původní koronavirus. Její replikace v organismu ale probíhá pomaleji a delší dobu zabere také její postupné oslabování. „Data dokazují, že varianta B.1.1.7 může způsobovat delší infekci, přičemž maximální vrchol koncentrace viru je podobný jako u jiných variant (non-B.1.1.7). Toto prodloužené trvání může přispívat ke zvýšené přenosnosti viru,“ upozorňují vědci s tím, že v případě tzv. britské varianty přetrvávala infekce déle než 13 dní. Na závěry vědců upozornil ve čtvrtek na Twitteru Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a bývalý vedoucí laboratorní skupiny při Ministerstvu zdravotnictví. 

„Desetidenní izolace a karantény na B.1.1.7 nebudou stačit, mělo by se urychleně zvážit prodloužení o cca třetinu, pokud se tyto informace potvrdí. Je to nejpravděpodobnější biologická příčina vysoké nakažlivosti této varianty,“ uvedl. Právě potvrzení závěrů a další výzkumy tímto směrem budou nejspíš nezbytné. Vzorek, který vědci sledovali, je totiž poměrně malý – čítá vzorky 65 lidí infikovaných koronavirem, kteří se podrobovali pravidelnému testování. Sedm z nich mělo tzv. britskou variantu.Jde navíc o takzvaný preprint – zatím nerecenzovaný článek, který nebyl podroben odborné kritice. „Vzhledem k tomu, že i pro současnou variantu se uvádí široké rozmezí inkubační doby a infekce, považovala bych to za zajímavou informaci pro vědce,“ uvedla pro Seznam Zprávy viroložka Ruth Tachezy z Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Určitě by bylo lépe, kdyby vzorků bylo více,“ dodává imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV ČR

Podle virologa a imunologa Ivana Hirsche práce pochází od prvotřídních vědeckých pracovníků a je z tohoto hlediska důvěryhodná, na druhou stranu neprošla zmiňovaným oponentním řízením, na které je třeba ještě až dva měsíce počkat. „Prvoplánové je zjištění, že pacienti nakažení takzvanou britskou mutací B117 jsou infekční v průměru 13 dní oproti průměrným osmi dnům, během kterých jsou infekční pacienti nakažení předchozí variantou SARS-CoV-2. Průběh choroby přitom není klinicky významně odlišný. Pokud se tyto výsledky potvrdí, měla by se prodloužit doba izolace a karantény,“ shoduje se vědec se závěry Hajdúcha.

Druhé zjištění, tedy že pacienti nakažení tzv. britskou mutací mají v podstatě stejnou virovou nálož jako pacienti nakažení předchozí variantou, podle Ivana Hirsche mění většinový názor na to, proč je mutace infekčnější a rychleji se šíří populací. „Převládajícím názorem bylo až do teď přesvědčení, včetně mého, že virové částice britské mutace jsou o 40 až 60 % více infekční než virové částice předchozí varianty. Výsledky uvedené studie však ukazují, že rozdíl v rychlosti šíření v lidské populaci je dán tím, že pacienti šíří infekci v průměru 13 dní místo osmi, tedy o 40 až 60 % déle. Jsem zvědav, jak práce projde oponenturou a jak bude reprodukována v jinde provedených klinických studiích,“ dodává odborník. 

Pro původní variantu viru platí, že je nejsilnější asi dva dny před výskytem příznaků a infekčnost s časem klesá. Nové varianty jsou nyní stále předmětem zkoumání. „U té britské mutace se zdá, že může být i agresivnější, ve smyslu, že způsobuje horší průběh choroby, ale na to ještě nemáme dost dat,“ uvedl tento týden pro Seznam Zprávy biochemik Jan Konvalinka, vědec z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Takzvaná britská mutace má podle dostupných informací nakažlivost vyšší 1,6 až 1,7krát. V nejpostiženějších regionech Česka se vyskytuje ve zhruba 80 procentech pozitivních vzorků, v celé zemi je zatím její podíl na 40 procentech. ZDROJ https://www.seznamzpravy.cz/clanek/riziko-britske-mutace-nejde-jen-o-to-ze-je-infekcnejsi-143317

Britská mutace koronaviru se potvrdila v Česku. Pravděpodobně je nakažlivější

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. S odkazem na vedoucí Národní referenční laboratoře Helenu Jiřincovou a imunologa Zdeňka Hela to v sobotu uvedl web Deník N. Počet zachycených případů zatím není známý. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informace nechtěl komentovat.

Podle Jiřincové takzvaná britská mutace může ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají na sekvenování vzorků. „Je tu velmi silná indicie, že tam, kde máme posun citlivosti v (testovací) soupravě, můžeme mít takzvanou britskou mutaci.“ uvedla. Právě to se nyní podle Jiřincové potvrdilo. Doplnila ale, že není jasné, že varianta vznikla na území Británie. Je podle ní možné, že se šířila po Evropě už dřív.

„Ano, mohu potvrdit tuto informaci, přesně jak jsme očekávali, vyskytuje se takzvaná britská mutace i na území České republiky,“ řekl deníku imunolog Zdeněk Hel z Iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce. Jak je mutace v Česku rozšířená, není podle něj jasné.

Rozšíření britské mutace může zvýšit zatížení pro nemocnice, které se starají o pacienty s nemocí covid. Před mutací ale očkované chrání dosavadní vakcíny včetně té od firem Pfizer a BioNTech, kterou zejména se nyní v Česku očkuje.

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta viru se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

„Britská varianta je spojována s rychlejším šířením viru. Bylo by tedy ještě důležitější dodržovat opatření ke snížení mezilidských kontaktů a dodržování protiepidemických opatření,“ řekl Deníku N ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Informace o nové variantě komentovat nechtěl.

Nová britská mutace nezpůsobuje horší průběh nemoci

Zda je nová mutace koronaviru nakažlivější, se ale podle imunologa Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity teprve ukáže. „Ta data vycházejí z epidemiologického pozorování a v podstatě ještě nebyla vyzkoušena a potvrzena experimentálně tím, že by se vyzkoušel přenos viru na buněčných systémech v rámci buněčného přenosu,“ konstatoval Thon.

Z klinického hlediska nová mutace nezpůsobuje horší průběh nemoci. „Britská mutace skutečně stojí za pozornost, musíme ji sledovat, ale není nebezpečnější z hlediska nemoci COVID-19,“ konstatoval. Dodal, že i proti této mutaci by měly současné vakcíny fungovat. „Musím zdůraznit, že se nejedná o žádný nový virus, ale že je to pouze další varianta,“ dodal Thon. ZDROJ https://cnn.iprima.cz/britska-mutace-koronaviru-se-potvrdila-v-cesku-je-nakazlivejsi-nez-nynejsi-varianta-17241

Britská mutace koronaviru už je v Česku: Je mnohem nakažlivější, tvrdí odborníci

Britská mutace může způsobit závažnější stavy. Její příznaky se od té původní liší

Není koronavirus jako koronavirus. Už je totiž jasné, že se v jeho případě budeme potýkat s poměrně výraznými mutacemi. Dosud přitom vědci doufali, že nebude mutovat v takové míře jako třeba chřipka. Jenže už tu máme mutaci jihoafrickou, brazilskou a především britskou. Ta už se rychle šíří i Českou republikou a podařilo se jí v krátkém čase ochromit třeba Nemocnici ve Slaném, kde onemocněla velká část personálu.

Britský statistický úřad (ONS) nyní zveřejnil první poznatky o tom, jak se britská mutace koronaviru vlastně projevuje. Základní příznaky zůstávají stejné, ale zdá se, že se objevují v jiné míře. V porovnání s původní variantou koronaviru se u lidí nakažených britskou mutací častěji objevuje kašel, bolest v krku a únava. Naopak v menší míře přichází ztráta chuti a čichu, což je jeden z nejtypičtějších příznaků Covidu-19. 

Ztráta chuti a čichu byly u pozitivních osob s britskou mutací výrazně méně časté,” uvádí Britský statistiký úřad. “Naopak jiné příznaky byly u britské varianty běžnější, jde zejména o kašel, bolest v krku, únavu, bolest svalů a horečku.” Průzkum ONS probíhal na pacientech, kteří byli pozitivně testováni v rozmezí od 15. listopadu 2020 do 16. ledna 2021.

Britská mutace se začala koncem loňského roku rychle šířit v Londýně a na jihovýchodě Anglie. Původně se mělo za to, že je jen výrazně více nakažlivější, což samo o sobě představuje problém, protože se v důsledku toho rychleji zahltí nemocnice. Před pár dny ale britský premiér Boris Johnson upozornil na skutečnost, že může být také o 30 až 40 % více smrtící a způsobovat závažnější stavy onemocnění.

Odborníci zatím předpokládají, že stávající očkování na britskou mutaci koronaviru fungují. Není to však jisté. Navíc už se objevila i jihoafrická varianta, u které se podle všeho netvoří standardní protilátky a je otázkou, zda na ni bude vakcína platit. ZDROJ https://www.mix24.cz/britska-mutace-muze-zpusobit-zavaznejsi-stavy-jeji-priznaky-se-od-te-puvodni-lisi/ 

Britská mutace představuje větší nebezpečí, než se předpokládalo

Premiér Boris Johnson v pátek na tiskové konferenci ohlásil, že britská mutace koronaviru může být smrtelnější než původní varianta. Zatímco při nákaze původní variantou umíralo v průměru deset lidí z tisíce, u nové mutace je to 13 lidí. 

Dobrou zprávou je, že vakcína, kterou se v Británii očkuje, je účinná proti všem variantám covidu. Britská mutace koronaviru se nevyhnula ani České republice. Zdravotníci ji zaznamenali v Praze, Středočeském a Královéhradeckém kraji. Oznámila to tento týden vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová. 

Podle expertů bude zmutovaný britský vir postupně přebírat své místo, až se stane dominantním zdrojem nákazy. K tomu dojde pravděpodobně v průběhu března. Opatření, která doposud fungovala, už pak ale nebudou stačit. Podle imunologa a spoluzakladatele Iniciativy Sníh Zdeňka Hela nám nezbývá dost času imunizovat občany předtím, než přijdou do styku s novou mutací viru. V Česku se podle něj hledí jen na počty hospitalizovaných a naplněnost nemocnic a tímto takzvaně mitigačním přístupem se vláda Andreje Babiše snaží omezit nejhorší dopady, tedy počty úmrtí. 

„Když použiji příměr: sbíráme pouze raněné na bojišti, pro jistotu ani nepočítáme mrtvé a necháváme nepřítele, aby prošel celou zemí a zpustošil ji,“ uvedl Hel ve vysílání Českého rozhlasu Plus. „Je to strategie promořování, která byla vědeckou komunitou jednoznačně vyvrácena jako naprosto nesmyslná, neefektivní, nemorální, neetická a neekonomická,“ uvádí Hel. Strategie promořování nás pak stojí až stokrát více, než kdybychom se snažili omezit šíření viru v populaci prostřednictvím marginalizační strategie.

Hel je přesvědčen, že pokud by se podle ní postupovalo už v září, mohla v současnosti společnost fungovat téměř normálně. „Bohužel jsme se dostali do kritického stavu, kdy máme velmi vysoký počet aktivně infikovaných. K tomu nemuselo dojít,“ kritizuje vládní strategii.

Zatímco evropské státy zpřísňují opatření a Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí, česká vláda mluví o pomalém zmírňování protiepidemických opatření, návratu dětí do škol či otevření skiareálů. Podle profesora imunologie Václava Hořejšího jsou čísla hrozivá a postup vlády nechápe. Sám nevěří, že by se situace v nejbližších týdnech zlepšila. Zvlášť pak v kombinaci s britskou mutací, která současnou situaci ještě více zhorší. Podle Hořejšího je nutné setrvat v omezeních alespoň několik měsíců, než se bude moci vrátit život k normálu. Raději bych se mýlil. Situace je podstatně horší, než to vypadá, říká český vědec. ZDROJ https://zpravy.magazinplus.cz/2144-britska-mutace-predstavuje-vetsi-nebezpeci-nez-se-predpokladalo.html 

BRITSKÁ MUTACE COVIDU-19 SI MOŽNÁ VYŽÁDÁ ŠESTÝ STUPEŇ PES

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *