Vakcína Pfizer

Vakcína Pfizer

Vakcína od Pfizeru a BioNTechu může zastavit pandemii, potvrzuje izraelská studie. Více informací o vakcíně od společnosti AstraZeneca se dozvíte v této prezentaci, kterou připravil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Vakcína PFIZER funguje, tvrdí Izraelci

Očkování vakcínou od farmaceutických společností Pfizer a BioNTech zjevně dokáže zastavit pandemii koronaviru. Vyplývá to z výsledků izraelské studie, na kterou v neděli upozornil německý týdeník Der Spiegel. Podle studie vakcína zabránila v 89,4 procentech případů, aby pacienti onemocněli. V předcházení úmrtí na COVID-19 má efektivitu dokonce 99 procent. Zároveň se zdá, že očkovací látka umí zamezit přenášení nákazy jedinci, kteří nevykazují žádné příznaky. Tuto teorii ale ještě musí potvrdit další testy. Izrael je zatím světovým premiantem v rychlosti očkování. Minimálně jednu dávku zde obdržela téměř polovina populace. Země tak může jako první na světě brzy dosáhnout kolektivní imunity. 

Kdy bude vakcína proti covid-19 dostupná?
Dne 21. 12. 2020 doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) udělit vakcíně vyvinuté firmami BioNTech a Pfizer podmínečnou registraci. Evropská komise vzápětí tuto registraci schválila.
Dne 6. 1. 2021 vydala Evropská komise rozhodnutí, kterým se uděluje podmínečná registrace vakcíně firmy Moderna. Jde tak o druhou vakcínu, která bude moci být používána v Evropské unii.
Dne 29. 1. 2021 doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) k registraci vakcínu společnosti AstraZeneca. Evropská komise vakcínu podmínečně registrovala.
Vakcína Janssen od firmy od společnosti Johnson & Johnson byla schválená Evropskou komisí 11. 3. 2021.
Více o registraci vakcíny Comirnaty najdete zde a také zde.
Další podrobnosti k vakcíně firmy Moderna jsou k dispozici zde.
Více o registraci vakcíny společnosti AstraZeneca se dozvíte na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Více o registraci vakcíny Janssen shrnuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Co víme o tom, jak fungují tyto vakcíny?
Vakcíny firem BioNTech a Pfizer a Moderna Sputnik patří mezi mRNA vakcíny. Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato technologie byla již využita k přípravě vakcín nejen proti virům (např. viru chřipky, viru Zika, viru vztekliny a cytomegaloviru), ale i proti některým typům zhoubných nádorů.
Jak tyto vakcíny fungují se dozvíte v článku, který připravil tým Národního zdravotnického informačního portálu.

Vakcíny firem AstraZeneca a Johnson&Johnson jsoutzv. adenovirové vakcíny. Účinkují tak, že organismus připraví na to, aby se dokázal bránit proti infekci covid-19. Vakcínu tvoří další virus (adenovirus), který byl modifikován takovým způsobem, že se nemůže nijak množit a obsahuje gen pro tvorbu spike proteinu viru SARS-CoV-2. Spike (hrotový) protein je protein nacházející se na povrchu viru SARS-CoV-2, který virus potřebuje k tomu, aby mohl vstupovat do buněk organismu. Po podání vakcína dopraví gen viru SARS-CoV-2 do buněk v organismu. Buňky pomocí tohoto genu vytvoří spike protein. Imunitní systém dané osoby poté rozpozná tento protein jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje T buňky (bílé krvinky), aby jej napadly. Jestliže se daná osoba později setká s virem SARS-CoV-2, její imunitní systém jej rozpozná a organismus bude připraven se proti němu bránit. Adenovirus ve vakcíně se nemůže množit a nevyvolává onemocnění.

Zajímá vás více informací o jednotlivých vakcínách?
Doporučujeme navštívit stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Najdete zde shrnuté otázky a odpovědi ohledně vakcíny Comirnatyvakcíny firmy Modernavakcíny společnosti AstraZeneca a vakcíny Janssen. Dozvíte se, jak vakcíny účinkují, zda se vakcínami mohou očkovat kojící či těhotné ženy, alergici apod.

Kdy začne očkování a kdo dostane vakcínu jako první?
Očkovat se ve všech členských zemích EU začne najednou, a to 27. prosince 2020. Distribuce bude dále probíhat postupně, dle kapacit výroby. Právě proto jsou ve vakcinační strategii stanoveny skupiny obyvatel, které budou očkovány přednostně. V první vlně se jedná zejména o seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému.

Dostanou se k očkování všichni?
Ano. Česká republika má objednán dostatečný počet vakcín pro všechny své obyvatele. V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel ČR, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 milionu osob. ČR má tedy zajištěný dostatek vakcín pro všechny osoby.

Pro koho je očkování vhodné?
Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 – 70 % populace.

Mohou se vakcínou nechat očkovat děti?
Vakcína Comirnaty je určená pro osoby starší 16 let, vakcína firmy Moderna pro osoby starší 18 let. Vakcína společnosti AstraZeneca je určená pro starší 18 let, Janssen pro starší 18 let.

Kolik mě bude očkování stát?
Očkování proti covid-19 bude nepovinné a bezplatné.

Mohu změnit místo, kde se budu očkovat druhou dávkou vakcíny?
Samozřejmě existuje právo na volbu poskytovatele. Poskytovatele a tedy i místo očkování si zájemce vybírá pro aplikaci vakcíny obecně. Místo tedy zůstává u obou dávek stejné.

Nejsem schopný/á se do očkovacího centra dostavit, jinými slovy jsem imobilní. Co mám dělat?
V případě imobilních pacientů, kteří se nemohou dostavit do očkovacího místa, Ministerstvo zdravotnictví ve shodě se Sdružením praktických lékařů a společně s krajskými koordinátory očkování doporučuje očkování až v době, kdy budou k dispozici očkovací látky, které nebudou tolik náchylné ke znehodnocení při přepravě a skladování mimo stav hlubokého zmrazení (AstraZeneca/Johnson&Johnson).

Vzhledem k tomu, že vakcína od firmy AstraZeneca je v České republice již dostupná a do očkování se od 1. března postupně zapojují praktičtí lékaři, doporučujeme obrátit se na Vašeho praktického lékaře a domluvit se s ním na postupu, který pro Vás bude nejvhodnější. V tomto případě objednání nebude probíhat přes centrální rezervační systém.

Jaké mám jako očkovaný výhody?
Očkované osoby od začátku března nemusí nastoupit do karantény po kontaktu s pozitivně testovanou osobou. 
Naočkovaná osoba musí mít ovšem vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví ČR o provedeném očkování proti onemocnění covid-19. Od aplikace druhé dávky u dvoudávkových vakcín musí uběhnout nejméně 14 dní, od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkové vakcíny musí uběhnout také nejméně 14 dnů. Aby hygienická stanice nenařídila karanténu, musí být naočkovaná osoba bez příznaků onemocnění covid-19.

Jaká je účinnost vakcíny AstraZeneca?
Všechny vakcíny jsou 100% účinné proti závažnému průběhu, hospitalizacím a úmrtím. Mezi 1. a 2. dávkou je jejich účinnost 78 %. Proti onemocnění covid-19 je její účinnost 81 %.

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy vakcín?
Všechny tři schválené vakcíny, tedy vakcíny od společnosti Pfizer/BionTech, Moderna a AstraZeneca, dostupné na českém trhu jsou stejně bezpečné. Jsou srovnatelně imunogenní, tedy srovnatelně stimulují imunitní systém napříč věkovými kategoriemi.

Jak vakcína covid-19 od firmy AstraZeneca účinkuje?
Vakcína od společnosti AstraZeneca účinkuje tak, že organismus připraví na to, aby se dokázal bránit proti infekci covid-19. Vakcínu tvoří další virus (adenovirus), který byl modifikován takovým způsobem, že se nemůže nijak množit a obsahuje gen pro tvorbu spike proteinu viru SARS-CoV-2. Spike (hrotový) protein je protein nacházející se na povrchu viru SARS-CoV-2, který virus potřebuje k tomu, aby mohl vstupovat do buněk organismu. Po podání vakcína dopraví gen viru SARS-CoV-2 do buněk v organismu. Buňky pomocí tohoto genu vytvoří spike protein. Imunitní systém dané osoby poté rozpozná tento protein jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje T buňky (bílé krvinky), aby jej napadly. Jestliže se daná osoba později setká s virem SARS-CoV-2, její imunitní systém jej rozpozná a organismus bude připraven se proti němu bránit. Adenovirus ve vakcíně se nemůže množit a nevyvolává onemocnění.

Kdy se vytvoří první protilátky po aplikaci vakcíny firmy AstraZeneca?
Po 14 dnech po aplikaci první dávky se vytváří vysoká hladina protilátek. Ta se velmi zvyšuje po druhé dávce.

Pro koho je určená vakcína od společnosti AstraZeneca?
Očkovací látka od společnosti AstraZeneca je určena pro všechny dospělé osoby ve věku od 18 let. Toto vychází z tzv. SPC (Souhrn údajů o přípravku). V SPC vakcíny od AstraZeneca není stanovena horní věková hranice a ani Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nevydala v tomto smyslu žádné zvláštní doporučení. Věkový limit pro její užití proto není z odborného hlediska nijak omezen. Omezení, která přijala některé státy, byla vždy spíše doporučením z hlediska národních očkovacích strategií.

Kolik dávek vakcíny AstraZeneca se dotyčnému podává a jak?Vakcína covid-19 AstraZeneca se podává ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem 12 týdnů.

Mohou se vakcínou očkovat děti?
Vakcína covid-19 AstraZeneca se v současné době nedoporučuje pro použití u dětí. Evropská léková agentura (EMA) se se společností dohodla na plánu provádění dalších klinických hodnocení v pozdějším stádiu.

Mohou se vakcínou společnosti AstraZeneca očkovat osoby s oslabenou imunitou?
Údaje o osobách s oslabenou imunitou (imunokompromitovaných osobách) jsou omezené. Přestože osoby s oslabenou imunitou nemusí vykázat dostatečnou odpověď na vakcínu, z dosud dostupných údajů nevyplývají žádné zvláštní obavy ohledně její bezpečnosti. Osoby s oslabenou imunitou lze i tak očkovat, neboť u nich může být vyšší riziko vzniku závažné formy onemocnění covid-19.

Mohou se vakcínou očkovat těhotné nebo kojící ženy?
Předběžné studie neprokázaly žádné škodlivé účinky během těhotenství, nicméně údaje o používání vakcíny covid-19 AstraZeneca během těhotenství jsou velmi omezené. Přestože neproběhly žádné studie zaměřené na kojení, v souvislosti s kojením se žádné riziko nepředpokládá. Rozhodnutí o tom, zda vakcínu podat těhotným ženám, je třeba učinit po důkladné konzultaci s lékařem, který zváží možné přínosy a rizika.

Mohou se vakcínou očkovat alergici?
Osobám se známou alergií na některou ze složek vakcíny, uvedených v příbalové informaci, nemá být vakcína podána. U osob očkovaných vakcínou byly pozorovány alergické reakce (reakce z přecitlivělosti). Tak jako všechny vakcíny proti onemocnění covid-19 je zapotřebí i vakcínu covid-19 AstraZeneca podávat pod bedlivým lékařským dohledem a zajistit dostupnost vhodné lékařské péče pro případ vzniku alergických reakcí. Osoby, u nichž dojde po podání první dávky vakcíny k závažné alergické reakci, nemají dostat druhou dávku vakcíny.

Jak se tato vakcína společnosti AstraZeneca skladuje?
Právě tato vakcína je vhodnější k použití v ordinacích u praktických lékařů, neboť nevyžaduje tak náročné požadavky na skladování, než je například vakcína od firmy Pfizer. Jako jediná se skladuje v chladničkové teplotě 2 – 8 °C po celou dobu. Výhodou také je, že jakmile se lahvička načne, je možné skladovat tuto načatou lahvičku ještě 2 dny v chladničkové teplotě. Není tedy nutné v ten den vyočkovat celou lahvičku s vakcínou. Při pokojové teplotě může být skladována až 6 hodin po otevření.

Jaká rizika se s vakcínou firmy AstraZeneca pojí?
Nejčastější nežádoucí účinky vakcíny covid-19 AstraZeneca byly obvykle mírné nebo středně závažné intenzity a odezněly během několika dnů po vakcinaci. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou bolest a citlivost v místě vpichu, bolest hlavy, únava, bolest svalů, celkový pocit nepohody, zimnice, horečka, bolesti kloubů a pocit na zvracení. Postihovaly více než 1 osobu z 10.

Je tato vakcína vhodná pro seniory?       
V současné době panuje celosvětový nedostatek vakcín, a proto jsou to právě zranitelné skupiny obyvatel, které je třeba chránit prioritně. Je tedy více než vhodné chránit je dostupnou a samozřejmě schválenou vakcínou. Aplikace jakékoliv vakcíny je cestou k prevenci vážného či dokonce smrtelného průběhu covid-19. A toto jednoznačně splňuje i vakcína od AstraZeneca, a to bez ohledu na věk.

Může senior vakcínu firmy AstraZeneca odmítnout?
Samozřejmě platí, že pokud má nejen senior, ale kdokoliv pochybnosti, zda se právě s ohledem na svůj zdravotní stav nechat očkovat, jistě je vhodné se o tomto poradit se svým praktickým lékařem, resp. příslušným specialistou, který zná nejlépe celkový zdravotní stav svého pacienta a umí dané vyhodnotit.  

Je vakcína od společnosti AstraZeneca účinná proti britské mutaci?
Ano, tato vakcína chrání i před tzv. britskou mutací covid-19.

 

6 Odpovědi

  1. Anna Moravcova napsal:

    Prosím o radu, moje dcera je v 6 měsíci téhotenství a ma možnost jít na aplikaci vakcíny proti Covidu 19.Potřebovala by poradit, jestli je to bezpečné a doporučujete to. DÉKUJI
    S pozdravem Moravcova A.

  2. Jan Cholevík napsal:

    Dobrý den,
    jak ovlivní nebo může ovlivnit očkování vakcínou Pfizer následně provedený PCR test?
    Děkuji

  3. Pavel Šrámek napsal:

    pverosím o zaregistrování na očkování proti covid -19 ve Vyškově

  4. Michal napsal:

    Mě se líbí jak se všude zdůraznuje, že očkování je nepovinné…..demagogie na entou….nemám nic proti očkování jako takovému, ale nepovinné není, když je tím podmíněno, že jinak nic nemůžete …..nepovinné znamená = nemusím a přitom můžu normálně žít…….komentář typu a tím pádem zabíjíte lidi …opět demagogie …..nikoho nezabíjím a dokud nejsem nemocný nemůžu nikoho nakazit…..celospolečenský konsenzus se dnes ohýbá dle potřeby …jak říkají právníci …jestli chcete aby 2+2 bylo pět …bude ….

  5. Božena Šamánková napsal:

    Mohu příjít na očkování na černou louku bez objednání? Seniorka z Ostravy.Jakou máte vakcínu?

    Zdraví Šamánková

  6. Eva Dalla Libera napsal:

    Dobrý den od prvního očkování uběhlo 54 dnů. Můžete mi prosím poradit co mám tetka dělat. Nejde mi zarezervovat datum . Porad mi to vyskakuje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *