Příznaky koronaviru COVID19

Příznaky koronaviru COVID19

Není mi dobře. Cítím, že mám zdravotní potíže. Co mám dělat?Zkontrolujte si, zda máte některý či více z následujících příznaků:

  • dušnost/pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem
  • horečka trvající déle než dva dny
  • suchý kašel

Jde o hlavní příznaky. Příznaků může být i více, přečtěte si další otázky a odpovědi níže.

Pokud máte horečku, která trvá déle než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře.
Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus. V takovém případě zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce.
Pokud se vám špatně dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.

Co je dušnost? Jaké jsou její projevy?
Dušnost je charakterizována subjektivně vnímanými problémy s dýcháním. Pacient má pocit tíže na prsou, nedostatku vzduchu, obtížně se mu dýchá. Dochází k zadýchávání při běžných činnostech (např. pohyb po bytě). Dušnost se může objevit náhle z plného zdraví, či postupným stupňováním příznaků. Zvýšenou pozornost tomuto stavu by měli věnovat pacienti, kteří se léčí se srdečním onemocněním, vysokým krevním tlakem, diabetem, chronickou obstrukční plicní nemocí či onkologickým onemocněním.

Co když zatím nemám žádné příznaky?
Pokud nemáte příznaky onemocnění, vyšetření není nařízeno. Lze jej však i přesto provést na vaši žádost na mnoha odběrových místech, v takovém případě ale nebude hrazeno ze zdravotního pojištění.

Mám ztrátu chuti či čichu. Jedná se o příznak onemocnění covid-19?
Dle poznatků lékařů patří zhoršení až ztráta chuti a čichu mezi zásadní příznaky onemocnění covid-19. Jedná se o příznaky, které jsou spojeny s infekcí horních cest dýchacích.
Tyto problémy jsou pozorovány u pacientů, kteří mají pozitivní test na covid-19. K těmto příznakům však může dojít i u tzv. skrytých přenašečů nemoci. Pokud se u Vás projeví náhlá ztráta čichu (řádově ve dnech), která není spojená s jinými onemocněními (rýma s nosní neprůchodností, polypy, zánět dutin apod.), věnujte tomuto příznaku pozornost. Jedná-li se o ztrátu chuti a čichu bez dalších příznaků onemocnění covid-19, doporučuje se zůstat 14 dnů v karanténě (spolu s osobami ve společné domácnosti), aby nedošlo k případnému ohrožení dalších osob.

Mám podezření na nákazu. Chci provést test. Jak to mám udělat?  
Pokud máte doporučení nebo žádanku k provedení testu od lékaře, vyhledejte vhodné odběrové místo.
Pokud nemáte příznaky onemocnění a doporučení nebo žádanku od lékaře, vyšetření není indikováno. Lze ho provést na mnoha odběrových místech a testování si musíte uhradit sám.

Jak se mám na odběrové místo dopravit?
Pokud jste v domácí karanténě, necestujte na odběrové místo veřejnou nebo sdílenou dopravou. Pokud se dopravujete na odběrové místo vlastním autem, jeďte sami a nebo s doprovodem maximálně jedné osoby, použijte ochranu úst a nosu. Projděte si seznam odběrových míst.

O jaký test konkrétně jde? 
Jde o test PCR na průkaz nukleové kyseliny. Test prokazuje, zda je daný jedinec infikován, tzn. jestli má virus v krvi nebo například ve výtěru z dýchacích cest. Národní referenční laboratoř má k dispozici přesnou metodiku SZO, jak vyšetření provádět. Stejně tak ostatní laboratoře, které jsou k provádění testů MZ ČR zplnomocněny, mají přesné instrukce, jak testy provádět.

Kam mám zavolat ohledně výsledků testu? 
Informace o výsledku testu vám podá lékař nebo KHS, prosím čekejte. Při větším vytížení laboratoří či odběrových míst může sdělení výsledku trvat déle, i několik dní.

Byl jsem testován a čekám na výsledek. Kdy ho obdržím a jaký bude další postup?
Informace o výsledku testu vám podá lékař nebo KHS, prosím čekejte. Při větším vytížení laboratoří či odběrových míst může sdělení výsledku trvat déle, i několik dní.Pokud jste zároveň v domácí karanténě, dodržujte nadále její pravidla.
Pokud máte výrazné zdravotní potíže (dušnost/pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem, horečka více jak 38 stupňů, suchý kašel), volejte linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.

Co mám dělat, když je test pozitivní? Na co se připravit? 
Zůstaňte v domácí izolaci. Kontaktujte telefonicky praktického lékaře a postupujte podle jeho instrukcí. Především zachovejte klid. Informujte známé, se kterými jste přišli do kontaktu v několika posledních dnech o vašem stavu.

Byl jsem v úzkém kontaktu s nakaženou osobou. Co mám dělat?
Nejdříve je třeba vyhodnotit, zda šlo o rizikový kontakt! K tomu je třeba zjistit, zda jste byli v kontaktu s osobou žijící ve stejné domácnosti jako pacient s covid-19, zda proběhl fyzický kontakt (například potřesení rukou) s pacientem s covid-19 či nechráněný přímý kontakt s infekčními sekrety pacienta s covid-19. Dále pak mohlo jít o osobní kontakt, pobyt v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo, čekárna) s osobou s covid-19 na vzdálenost menší než 2 metry a po více než 15 minut, nebo také se zdravotnickým nebo sociálním pracovníkem poskytující péči o pacienta s covid-19 apod. Pokud ano, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře a dodržujte karanténu.

Jak mám postupovat, pokud pociťuji příznaky o víkendu, kdy můj praktický lékař neordinuje?
Pokud vám příznaky typu horečka, dušnost a výrazný suchý kašel začaly o víkendu a je zároveň pravděpodobné, že jste byl/a v kontaktu s osobou s podezřením nebo pozitivním testem, je třeba volat lékařskou pohotovostní službu. Ta zhodnotí zdravotní stav a rozhodne o možnosti testování.

Patří mezi příznaky i průjem?  
Nepatří mezi často popisované příznaky, ale součástí být může, a je nutno aktuální zdravotní stav konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, který rozhodne, zda se nejedná o jiné akutní onemocnění. Nejčastější příznaky jsou: horečka, kašel, dušnost, bolest svalů a kloubů, únava. Dalším příznakem může být ztráta chuti a čichu.  

Jak dlouho trvá čekání na výsledek testování?
Uvědomujeme si, že jsou aktuálně čekací lhůty na výsledky testování různé. Je to způsobeno kapacitou laboratoří, které vzorky zpracovávají. Zvyšování kapacit těchto laboratoří průběžně probíhá s cílem, aby výsledek pacient obdržel co nejdříve. Na pozitivní výsledek však reaguje v krátkém čase příslušná KHS, která bude nařizovat protiepidemická opatření.

Byla mi nařízena karanténa Krajskou hygienickou stanicí. Mám o této skutečnosti informovat praktického lékaře?
Ano, pacient by měl svého praktického lékaře informovat vždy. Kontaktujte tedy praktického lékaře, u kterého jste registrován/a. Ten by měl mít veškeré informace o zdravotním stavu pacienta.Onemocnění COVID-19 postihuje různé lidi různými způsoby. U většiny nakažených je průběh onemocnění mírný až střední a není nutná hospitalizace.

Nejčastější příznaky:
horečka
suchý kašel
únava
Méně obvyklé příznaky:
bolesti
bolest v krku
průjem
zánět spojivek
bolest hlavy
ztráta chuti nebo čichu
vyrážka na těle nebo barevné změny na prstech rukou nebo nohou
Závažné příznaky:
dýchací obtíže nebo dušnost
bolest nebo tlak na hrudi
ztráta řeči nebo schopnosti pohybu
Pokud se u vás projeví vážné příznaky, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Před návštěvou lékaře nebo zdravotnického zařízení vždy nejdříve zavolejte.
Osoby s mírnými příznaky, které jsou jinak zdravé, by se měly léčit doma.
U nakažené osoby se příznaky většinou projeví po 5–6 dnech. Může to ale také trvat až 14 dní.


Jak zabránit šíření onemocnění COVID-19:
Myjte si často ruce. Používejte mýdlo a vodu, nebo dezinfekci na ruce na bázi alkoholu.
Udržujte bezpečnou vzdálenost od všech, kdo kašlou nebo kýchají.
Pokud si nelze udržovat fyzický odstup, noste roušku.
Nedotýkejte se očí, nosu ani úst.
Při kašli nebo kýchnutí si zakryjte nos a ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem.
Pokud vám není dobře, zůstaňte doma.
Pokud máte horečku, kašel či potíže s dýcháním, vyhledejte lékařskou pomoc.
Pokud zavoláte předem, váš poskytovatel zdravotní péče vás bude moci rychle nasměrovat do správného zdravotnického zařízení. To vás nejen ochrání, ale zároveň tak zabráníte šíření virů a jiných infekcí.
Roušky
Roušky pomáhají zabránit přenášení viru od osob, která je mají nasazeny, na ostatní v okolí. Samotné roušky před onemocněním COVID-19 nechrání a měly by se kombinovat s udržováním fyzického odstupu a hygienou rukou. Postupujte podle pokynů vydaných místním zdravotnickým úřadem.

Samoléčba
Pokud se cítíte nemocní, měli byste odpočívat, pít hodně tekutin a jíst výživnou stravu. Zůstaňte v oddělené místnosti od ostatních členů rodiny a pokud možno používejte vlastní koupelnu. Myjte a dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte.
Všichni doma by měli dodržovat zdravý životní styl. Dbejte na zdravou stravu, spánek, buďte aktivní a udržujte sociální kontakt s blízkými osobami prostřednictvím telefonu nebo internetu. Děti potřebují v těžkých dobách více lásky a pozornosti ze strany dospělých. Dodržujte co nejvíce běžnou rutinu a režim.
Je normální, pokud se během krize cítíte smutní, ve stresu, nebo zmatení. Může vám pomoci, když si promluvíte s lidmi, kterým věříte, jako jsou přátelé a členové rodiny. Pokud cítíte, že je toho na vás hodně, promluvte si se zdravotnickým pracovníkem nebo poradcem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *