Antigenní test na covid

Antigenní test na covid

Nejprodávanější zboží:

    
České roušky 50 ks České FFP2 respirátory Antigenní RychloTEST  Angigenní test ze slin  
České roušky a FFP2 respirátory

KOUPIT Rychlotesty na koronavirus COVID-19

Antigenní test na covid. Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek představil plán na testování všech občanů na koronavirus. Testovalo by se tzv. antigenními testy. Ministerstvo bude jednat s praktickými lékaři, kteří by testování prováděli. Prymula označil plán za ambiciózní, začít realizovat by se mohl už za dva týdny.

Testování bude dobrovolné

Podle Prymuly bude testování dobrovolná záležitost. „Doufám, že lidé se budou chtít testovat. Alespoň šest milionů,“ upřesnil své očekávání ministr v podvečerním rozhovoru pro ČT. „Těžko někoho budeme nutit,“ připustil.

U praktických lékařů by podle něj mohlo být testováno do sto osob denně.

Projekt je podle Prymuly potřeba důkladně připravit, protože testování není možné provádět příliš dlouho.

Antigenní testy jsou rychlé, nemusí ale odhalit všechny

Testování se v současnosti provádí metodou PCR, což je přímé zjišťování přítomnosti viru v organismu. Antigenní testy, o kterých hovořil ministr Prymula, detekují přítomnost antigenů, což jsou specifické proteiny, které se objeví na vzorku z dýchací soustavy, pokud se virus v dané chvíli aktivně replikuje. Proto je tento test vhodný k odhalení právě probíhající infekce. Provádí se výtěrem z nosohltanu. K vyhodnocení není potřeba laboratoř, výsledek je znám do 30 minut. Spolehlivost antigenního testu ale ovlivňuje například koncentrace viru či doba od nástupu nemoci. Některé nakažené nemusí odhalit.

Vedle toho ještě existují testy zjišťující přítomnost protilátek. Pro dohledávání lidí, kteří jsou aktuálně nemocní, se ale nehodí. Tyto rychlotesty totiž spolehlivě prokazují nákazu koronavirem až zhruba sedm dní po infikování a později. Pokud se tedy člověk nechá testovat bezprostředně poté, co se nakazil, test na protilátky bude mít negativní.

Stejně tak může být test negativní u lidí, kteří nemoc prodělali s minimálními příznaky a nevytvořili si kvůli tomu dostatek protilátek. Většina lidí, kteří nemoc covid-19 prodělali a už nejsou infekční, však bude mít test na protilátky pozitivní. Zatím však není jasné, na jak dlouho, hovoří se o tom, že imunita trvá minimálně tři měsíce. Tyto testy je možné koupit v lékárně a požádat lékaře o jeho provedení. Testuje se z krve. Test je možné si i zaplatit na některých testovacích místech.

 

Jedna odpověď

  1. Slovensko napsal:

    Dobrý den, mohu s tímto testem pokud bude negativní vycestovat za rodiči na Slovensko?
    Děkuji za odpověď Mrgáňová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *